Neden lüks şeylere para harcıyoruz?

Sizce neden lüks şeylere para harcamayı seviyoruz? Hiç düşündünüz mü?

1. Miktar büyük olduğunda farkı fark etmiyoruz

Bir restoranda akşam yemeği yedikten sonra garson size 40 TL’lik hesap getiriyor diyelim, muhtemelen garsona 50 TL verecek ve üstünü almayacaksınız. Bunun nispeten küçük bir miktar olduğuna karar verebilirsiniz çünkü yemeğinizin maliyeti bundan fazlaydı.

2. Gizlice etkileniyoruz

Sizi satın almaya daha yatkın hale getirmek için tasarlanmış birçok numara var. İlk başta, satıcı muhtemelen sizi almaya teşvik etmek için ücretsiz bir şeyler sunacak ve ardından size bir ürünün ne kadar harika olduğunu sosyal ağlar yoluyla gösterecek.

3. Kimsenin hakkımızda kötü düşünmesini istemiyoruz

Burada psikoloji yeniden devreye giriyor. Bu durumda, bir tür kalabalık hissinden bahsediyoruz. Pahalı kafe ve restoranlarda, garsonlar siz onlardan istemedikçe bozuk para yerine kâğıt para üstü getirirler ve siz genellikle cömert bir şekilde onu bahşiş olarak bırakırsınız. Ve böylelikle bilinçaltımızda, farklı davranmanın yanlış olduğunu düşünmeye ve diğer müşterilerle aynı şekilde davranmaya başlarız.

4. Pahalı ortamlarda rahatlamış hissederiz

Marka olan bir giyim mağazası, restoran ve araba bayisini birleştiren nedir? Çevredekiler! Bu kuruluşların sahipleri, sadece fazladan para harcamak için değil, aynı zamanda bizi lüks bir atmosfere kaptırmak için pahalı tasarımlar ve yüksek kaliteli mobilyalar kullanıyorlar. Böyle yerlerde, her kuruşu düşünmek kolay olmuyor.

5. Çevremizdeki insanları etkilemek istiyoruz

Davranışsal ekonomi üzerine yapılan birçok araştırma, insanları etkilemeye eğilimli olduğumuzu doğruluyor. Bu bizim doğamızda var. Dolayısıyla, gereğinden fazla para ödemek, bunu yapmanın bir yolu oluyor.

6. Hizmeti gerçekten seviyoruz

Bir şeyi gerçekten seviyorsanız, bunun için biraz daha fazla ödeme yapmak istersiniz. Dünyada yüksek fiyatlarını hak eden birçok yer mevcut. Kibar çalışanların olduğu, lezzetli yemekler yediğiniz ve hızlı hizmet aldığınız yere neden fazladan para ödeyerek onlara teşekkür etmeyesiniz?

Gereksiz şeylere para harcadığınızı hiç fark ettiniz mi? Hayatınızdaki en anlamsız olanı satın almanın hangisi olduğunu düşünüyorsunuz? (Cevabınızı yorumlara yazın!)

Dünyanın En Zengin İnsanı Kim Oldu? Kim Jeff Bezos’u geride bırakarak dünyanın en zengin insanı oldu?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store