Kadın Tüketici Olmanın 'Dayanılmaz' Maliyeti

Kadın olmanın bedeli hayli yüksek. Kadınlar, aynı işi yapan erkek meslektaşlarına göre çok daha az kazanıyor fakat aynı ürünü satın almak için daha fazla para ödüyorlar. Markası, kumaşı, dikişi aynı olan iki tişört düşünün. Kadın olduğunuz için aynı tişörte yüzde 8 daha fazla ödüyorsunuz. Eşinizle birlikte aynı markanın iki deodorantını...


Kadın olmanın bedeli hayli yüksek. Kadınlar, aynı işi yapan erkek meslektaşlarına göre çok daha az kazanıyor fakat aynı ürünü satın almak için daha fazla para ödüyorlar.

Markası, kumaşı, dikişi aynı olan iki tişört düşünün. Kadın olduğunuz için aynı tişörte yüzde 8 daha fazla ödüyorsunuz. Eşinizle birlikte aynı markanın iki deodorantını satın aldığınızı varsayın, ekstra ödeme yapan taraf yine siz oluyorsunuz.

New York Tüketici İşleri Birimi (DCA) tarafından yapılan araştırma, aynı ürünleri satın almak için kadınların erkeklerden binlerce dolar fazla para ödediğini ortaya koydu. 90 marka, yaklaşık 800 ürün üzerinde yapılan araştırmaya göre kadın ürünlerinde erkek ürünlerine kıyasla daha yüksek ücretlendirmeye gidiliyor.
Oyuncak ile takılar, çocuk ve yetişkin giyimi, kişisel bakım ürünleri ile ev sağlık bakım ürünlerine daha fazla para harcanıyor.
DCA, ortalamada ve beş farklı sektörde kadın ürünlerinin erkek ürünlerine kıyasla yüzde 7 daha pahalı olduğunu ortaya koydu.

Kadınlar,
- Oyuncak ve takılara yüzde 7
- Çocuk kıyafetlerine yüzde 4
- Yetişkin kıyafetlerine yüzde 8
- Kişisel bakım ürünlerine yüzde 13
- Ev sağlık bakım ürünlerine yüzde 8 fazla ödüyor.

Görülüyor ki cinsiyet odaklı fiyatlama farklılığının kadınlara finansal yükü çok daha yüksek.

ParaDurumu
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store