Hayatınızı sadeleştirmenin yolları

Emekliliği planlarken, faturaları öderken, hedeflere ulaşmaya çalışırken, hayat bazen yoğun ve dolayısıyla yorucu olabiliyor. Bu nedenle de ‘sade bir yaşam’ sürdürmeyi öğrenmek kimilerine ilaç gibi geliyor.

1 10 SİZİN İÇİN NEYİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN
SİZİN İÇİN NEYİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN

Sizin için önemli olan her şeyi bir liste yapın. Bu liste, hayatınızda gereksizce yer kaplayanları saptamanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle, önceliklerinize daha fazla vakit ayırabileceksiniz.

2 10 ACELE ETMEYİN

Hayatı koşuşturma içinde geçirirken, yaşamın tadını çıkarmak için yavaşlamamak büyük bir hata! Bu hayat sizin ve her dakikasından zevk almanız önemli. Üstelik, aceleyle değil de, sakin ve planlamalı yapılan işlerden daha fazla verim alacağınız da bir gerçek. Her şeyi yarım yarım yapmak yerine sırayla işleri en iyi şekilde tamamlamayı deneyin.

3 10 DÜZENLİ BİR HAYAT YAŞAYIN

Düzensiz yaşam büyük ölçüde zamanınızdan çalıyor ve geciken faturalara, yarım kalan işlere, strese ve benzeri problemlere neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %23’ü düzensiz oldukları için faturaları geç ödüyor ve bu nedenle faiz ödemek durumunda kalıyor. Ortalama bir insan düzensizlik nedeniyle senede 12 günü bir şeyleri bulmaya çalışarak geçiriyor ve yine düzensizlik nedeniyle her gün ortalama bir ofis çalışanı 1,5 saat kaybediyor.

4 10 YAŞAM ALANINIZI VE ÇALIŞMA ORTAMINIZI SADELEŞTİRİN
YAŞAM ALANINIZI VE ÇALIŞMA ORTAMINIZI SADELEŞTİRİN

Bulunduğunuz ortamdaki karmaşıklık zihninizde de karmaşa yaratıyor. Fazla eşyalardan arınmak ortamı ferahlatacağı gibi, eğer bu eşyaları ihtiyacı olanlara vermeyi tercih ederseniz, ruhunuzu da ferahlatacaktır.

5 10 OLUMSUZ DÜŞÜNCEYLE VAKİT KAYBETMEYİN

Düşüncelerinizi de kalabalıktan arındırın. Pişmanlık duymak ya da söylenmek gibi negatif duygularla hareket etmek yalnızca vakit kaybettirir. Bunun yerine elinizdeki zamanı üreterek değerlendirin. Sorun değil, çözüm odaklı yaşayın.

6 10 HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Aslında yapmak istemediğiniz bir şeye yalnızca tartışmamak ya da başınızdan atmak için "evet" diyip sonra bahaneler sıralıyorsanız, bu sizi daha çok sıkıntıya sokar. İstemediğiniz ya da gereksiz bulduğunuz şeylere ‘hayır’ demeye başlayın ve onun yerine gerçekten istediğiniz, başarabileceğinize inandığınız, ihtiyacınız olan şeylere yönelin.

7 10 KENDİNİZE GÜVENİN

Olmak istediğiniz yeri belirleyen temel gerçeklerden biri, özgüven! Kendinize güvenmeniz, toplumdaki yerinizden çevrenize, iş hayatınızdan aşk hayatınıza kadar tüm yaşamınızı etkiler. Hayatınızı karmaşık hale getirmemek için ileriye yönelik gerçekçi hedefler koyun ve bu hedeflerin peşinden güvenle gidin.

8 10 TÜKETİMİ AZALTIN

Sadeleşmenin ‘gereksizlerden kurtulma’ olduğunu unutmayın, bir yandan bu gereksizler listesine yenilerini eklememek için ihtiyacınızdan fazlasını almayın. ‘Yeterli’ yaşamanın anahtar olduğunu unutmayın.

9 10 EĞLENMENİN UCUZ YOLLARINI BULUN

Güzel vakit geçirmenin çok pahalı olduğu gibi bir inanış var. Hele ki, borcunuz ya da parasal sıkıntınız varsa, eğlenceyi hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini düşünerek yanılıyorsunuz. Oysa, küçük ve sade aktiviteler hem cebinizi hem iç huzurunuzu korur.

Öneri: İSTANBUL'DA ÇOK PARA HARCAMADAN GEZEBİLECEĞİNİZ 10 YER!

10 10 SESSİZCE OTURUN
SESSİZCE OTURUN

En son ne zaman etrafınızda sizi meşgul edecek bir etken olmadan kendinizle baş başa kalıp sessizce oturdunuz? Bir parkta ya da evinizde sessizce oturup zihninizi temizleyin, rahatlayın ve pozitif düşüncelere odaklanın.

Etiketler mutluluk
Yorumlar
Kalan Karakter 800