Harcamalarınızı Neden Takip Etmelisiniz?

Harcamalarımı takip etmek son zamanlarda çok severek yaptığım bir eylem. Daha önce harcamalarımı takip etmediğim için İşin zevkli tarafını keşfedememişim.

Harcamalarımı takip etmek son zamanlarda çok severek yaptığım bir eylem. Daha önce harcamalarımı takip etmediğim için İşin zevkli tarafını keşfedememişim.

Harcamalarını tek tek yazan kişilere her zaman hayran kalırdım ve açıkçası kendim yapamadığım için de biraz utanırdım. Ama bugün hepsi değişti! Kişisel harcama deneyimlerimi sizlerle açık açık paylaşmaya karar verdim.

Yine de biraz geçmişe dönüp, harcamalarımı takip etme konusundaki fikrimi neden değiştirdiğimi ve bunun neden para yönetimi uygulamamın önemli bir parçası haline geldiğini paylaşmak istiyorum.

Harcamalarınızı takip etmek, paranızın durumuna yönelik netlik kazanmanın tek yolu

Bahsettiğim gibi, harcamalarımı asla takip etmezdim. Ama her zaman bir aşırı harcama yapmamaya ve bütçemi aşmamaya çalıştım. Stratejim şu şekildeydi;

  • Önce kendime ödeme yaptım. (Önce net gelirimi birikimlerim hedeflerime ayırdım.)
  • İkinci olarak sabit giderlerimi ödedim. (Net gelirimi faturalarıma ve sabit yaşam giderlerime yatırdım.)
  • Kalanı isteklerim için harcadım. (Net gelirimin geri kalanını dışarıda yemek yemek, giyinmek, eğlenmek ve diğer istekler veya güzel şeyler gibi değişken giderlerim için harcadım.)

Yeni başlıyorsanız ve bunun kolay bir yolunu istiyorsanız, bu iyi bir stratejiye sahip olmaktan geçiyor. Önce hedeflerinize odaklanın sonra faturalarınızı ödeyin ardından kalan parayla biraz eğlenin.

Harcamalarınızı takip etmek eğlenceli olmasa da çok faydalı

İmkanlarım dahilinde yaşamak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışsam da paramı neye harcadığıma dair net bir fikrim olmadığı için, finansal durumum üzerinde gerçekten kontrol sahibi değilim gibi hissediyordum. İşte tam da bu noktada harcamalarımı düzenli olarak yazmaya ve bütçe yapmaya başladım.

İlk başta zordu çünkü her detayı takip etmek pek de eğlenceli değildi ama birkaç ay sonra bunun yapmanın faydalarını görmeye başladım. Sadece paramızın nereye gittiğini görmekle kalmadım, aynı zamanda kötü harcama alışkanlıklarımı değiştirmeme yardımcı olacak somut verilere de ulaştım. 

Harcamalarınızı takip etmek size neden fazla harcama yaptığınızın temel nedenini gösterir

Öğrendiğim şey, harcamalarımın çoğunun değerlerimle örtüşmediğiydi. Dahası, belirli kategorilerde (Örneğin; Kıyafet alışverişi, paket servis vb…) çok fazla harcama yaptığımda, bunun nedeni stresli olmam, fazla çalışmam veya bütçeme bağlı kalmak için motive olamamamdı.

Yani gerçekten, sorun sadece çok fazla harcıyor olmam ve durmam gerektiği değildi. Sorun, hayatımda yeterince denge olmamasıydı. Zamanımı verimli kullanamıyordum. Çok çalışıyordum. Paramı da beni daha iyi hissettirecek şeylere harcıyordum. Ama aslında yapmam gereken şey daha sağlıklı beslenmek, iyi bir uyku çekmek, egzersiz yapmak, meditasyon yapmak ve televizyon seyretme oranımı sınırlamaya odaklanmaktı.

Harcamalarımı takip etmek, aslında yaşamak istediğim hayatı yaşamadığımı anlamamı sağladı. Freelance çalışmaya dönmemin bir nedeni de zamanı kendime ayırıp daha fazla özgürlüğe ve hayatımda daha fazla dengeye sahip olmaktı. Şimdi, neredeyse her öğünü evde pişiriyorum ve paket servisimiz ayda bir veya iki kez olarak sınırlıyorum. Bu da bütçemi baya hafifletiyor.

Peki harcamalarımı nasıl izledim?

Harcamalarımı izlemek için Moneye uygulaması ile tanıştım. İstek ve ihtiyaç harcamalarımı Moneye’ye kaydediyorum, o da bana özel bildirimler gönderiyor. Ve bunu yapmak çok az zamanımı alıyor ve oldukça pratik.

Dürüst olmak gerekirse, Moneye’ye harcamalarımı yazmak ve takibini yapmak çok da hoşuma gidiyor. Acayip derecede motive oluyorum… 

Umarım bu bilgiyi paylaşmam sizlerin de paralarınızı nasıl harcadığınız hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur ve harcamalarınızı takip etmeniz için size ilham verir.

 

Burcu (Moneye Kullanıcısı) 

Etkili Bir Aile Bütçesi Oluşturmak İçin Bu Yöntemleri Deneyin Etkili bir aile bütçesi oluşturmak barınma, yiyecek ve kamu hizmetleri ve diğer aylık faturalar dahil olmak üzere bir dizi finansal zorluğun üstesinden gelmek anlamına gelir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store