Etkili Bir Aile Bütçesi Oluşturmak İçin Bu Yöntemleri Deneyin

Etkili bir aile bütçesi oluşturmak barınma, yiyecek ve kamu hizmetleri ve diğer aylık faturalar dahil olmak üzere bir dizi finansal zorluğun üstesinden gelmek anlamına gelir.

Etkili bir aile bütçesi oluşturmak barınma, yiyecek ve kamu hizmetleri ve diğer aylık faturalar dahil olmak üzere bir dizi finansal zorluğun üstesinden gelmek anlamına gelir.

Sürekli değişen bu harcamaların kaydını tutmak çoğu zaman işin en zor kısmıdır.

Bunun için en doğru cevap bir aile bütçesi oluşturmaktır. Aile bütçesi genellikle kişisel bir bütçeden (ve genellikle birden fazla gelirden) daha fazla kategoriye sahiptir, ancak amacı aynıdır: Ailenizin parasını başarılı bir şekilde yönetmesine yardımcı olmaktır.

Bu makalede aile bütçesinin ne olduğunu inceleyecek ve aileniz için en iyisini nasıl yaratabileceğinizi anlatacağız. 

Aile bütçesi nedir?

Aile bütçesi, paranızın (gelirinizin) kira, araba ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri gibi farklı harcamalar arasında nasıl dağıtıldığını gösteren bir sistem. Paranız, gelir ve giderler dahil olmak üzere farklı "kovalara" veya kategorilere bölünür. Aile bütçesinin amacı, kazandığınızdan daha az harcamanıza yardımcı olmaktır.

Öyleyse, bir aile bütçesi bir bireyin veya bir çiftin bütçesinden neden farklıdır? Aile bütçeleri genellikle daha karmaşıktır çünkü bunlar genellikle daha fazla sayıda hem sabit hem de değişken gider içerirler.

Peki neden bir aile bütçeniz olmalı?

İster üç ister dört veya daha fazla aile üyeniz olsun bir bütçe oluşturmak tüm ailenizin finansal olarak başarılı olmasına yardımcı olacak.

İşte bir aile bütçesi oluşturmanın harika birkaç nedeni. 

Bir aile bütçesi;

  • Borçları önlemeye yardımcı olmak için ailenizin her ay ne kadar harcayabileceğine rehberlik eder,
  • Tüm aile üyelerine paranın değerini öğretir,
  • Gelecekteki büyük harcamalar için tasarruf etmenize yardımcı olur,
  • Ailenizin ne kadar borcu olduğu ve bu borcun finansal geleceğinizi nasıl etkilediğine dair genel bir bakış sağlar,
  • Ailenizin finansal durumunun acil bir duruma hazırlıklı olmasına yardımcı olur.

Diğer bir deyişle, aile bütçesi, hanenizin şimdi ve gelecekte finansal açıdan sağlıklı olmasını sağlamak için temel bir stratejidir.

Aile bütçenizi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

Sabit giderler: Bu harcamalar, her ay aynı olan kalemleri içerir. Tutarlar sabit kalır, böylece sizin ve eşinizin maaşlarının ne kadarını bu harcamalar için yatırmanız gerektiğini bilirsiniz.

Değişken giderler: Değişken giderler aydan aya değişiklik gösterir. Örneğin, ailenizin elektrik faturaları muhtemelen ocak ayında temmuz ayına göre çok daha yüksektir.

Borç: Borç, kredi kartı bakiyelerinden öğrenci kredilerine kadar her şey olabilir. Etkili bir bütçe, paylaşılan herhangi bir borcu nasıl ödeyeceğinize yardımcı olacaktır.

Hedefler: Ailenizin finansal hedefleri, bütçeleme kararlarınız için yön göstermelidir. Hedefler oluşturmak, finansal dönüm noktalarına ulaşmak için doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

Ev bütçesi nasıl oluşturulur?

Artık temelleri bildiğinize göre, kendinizinkini yaratmaya hazır mısınız? Paniklemeden önce, unutmayın, çok karmaşık değil. Bir aile bütçesi, her ay ne kadar para kazandığınızı ve ne kadar harcadığınızı takip etmenize yardımcı olur. Bütçeniz üzerinde çalışırken, belirli aile durumunuzu aklınızda bulundurun. Her aile biraz farklı bir yapıya sahiptir. 

Aile bütçesi oluşturmayı aşağıdaki basit adımlara ayırabilirsiniz:

Aile gelirinize bakın.

İlk adım, gelir akışı sağlamak olmalıdır. Ailenizin aylık olarak ne kadar kazandığını bilmeniz gerekir. Banka hesabınıza giriş yapın. Sizin ve eşinizin ne kadar para kazandığına bakın ve güvenilir aylık geliri listeleyin.

Ev giderlerinizi hesaplayın.

Sabit ve değişken giderleri hatırlıyor musunuz? Bu adım, bir aile bütçesi için çok dikkat gerektirir Önce sabit ev giderlerinize bakın. Bir aile için bunlar aşağıdakileri içerebilir:

  • Kira
  • Faturalar
  • Kredi kartı ödemeleri

Ardından, geçen ay çeşitli harcamalara ne kadar harcadığınızı görmek için banka hesap özetlerinize bakın.

Son olarak, istek harcamalarınızı hesaplayın. Bu, tamamen gerekli olmayan ancak ruhen ihtiyacınız olan harcamalardır. Tüm harcamalarınızla birlikte bunları da ekleyin.

Net gelirinizi hesaplayın.

Tamam, ailenizin şu anda finansal olarak ne durumda olduğunu görmenin zamanı geldi, böylece bütçe stratejinizi belirleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, son adımda hesapladığınız toplam aylık giderleri eve götürme ücretinizin toplamından çıkarmaktır. Sonuç, net gelirinizdir.

Sayı pozitifse, bu iyi bir haber. Bu, kazandığınızdan daha az harcadığınız anlamına gelir. 

Sayı negatifse, ailen kazandığından daha fazlasını harcıyor demektir. Kesinlikle ideal olmasa da düzeltilebilir Ailenizin mümkünse giderlerini azaltması gerekir. 

Ailenin finansal hedeflerinin bir listesini yapın.

Artık gelirinize baktığınıza ve mevcut harcamalarınızı anladığınıza göre, gerçekçi kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyebilir ve bu hedeflere ulaşmanın ne kadar süreceğini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İyi Şanslar!

Her Kadının Öğrenmesi Gereken 3 Para DersiHayatınızı kontrol altına almak ve finansal olarak bağımsız olmak için bu 3 temel noktayı anlamanız gerekir. İşte her kadının öğrenmesi gereken 3 para dersi:

 

 

Etiketler Aile Bütçesi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store