Harcama Disiplini Şart!

Sizlere harcama disiplinin nasıl olması gerektiği konusunda birçok tavsiye vereceğiz ama genel kuralımız: Ne olursa olsun her ay kazandığınızdan daha az harcayın.

Harcamak herkese keyif verir. Bir harcama disiplini dahilinde olduğu sürece de bir problem olmaz. Sizlere harcama disiplinin nasıl olması gerektiği konusunda birçok tavsiye vereceğiz ama genel kuralımız: Ne olursa olsun her ay kazandığınızdan daha az harcayın.

1. Harcamalarınızı Yazın

Harcadığınız her şeyi tek tek Moneye’ye yazın. Yazılmayan şeyler uçar gider.

2. Parayı Konuşun

Harcama konusundaki artılarınızı/eksilerinizi her ay düzenli olarak eşinize, ailenizin diğer fertlerine ya da yakın arkadaşlarınıza açıkça anlatın. Konuştukça rahatlayacaksınız.

3. Hedeflerinizi Düşünün

Parasal hedefler: İleride ulaşmayı hayal ettiğiniz istekler ne olacak? (Ev, araba, düğün vb…)  Hedeflerinize ulaşmak için plan yapın.

4. Ivır Zıvır Almayın

Prensip edinin. Aldığınız her yeni şeyin eskisini elden çıkarın. Bu prensibiniz olursa satın almadan önce iyice düşünmeye başlarsınız. Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olan birilerine verin. Ya da internetten de satabilirsiniz. Bir şey satın almadan 10 saniye kuralını düşünün.

Alacağınız şeyi alıp havaya kaldırın, ona bakın içinizden tüm samimiyetinizle başlayın sormaya:

  • Hakikaten benimle eve gelmen lazım mı?
  • Sana ihtiyacım var mı? Yoksa sen bir istek misin?
  • Sana verdiğim paraya değecek mi? Yoksa seni iki kere giyip, hevesimi alıp kenara mı atacağım?
  • Bütçemde sana yer var mı?
  • Senin için borçlanmaya değer mi?

5. Başarılarınızı Not Edin

Her ay gösterdiğiniz performans için kendinize not verin. Yapabildiğinizi görmek sizi motive eder.

Motive Olmak İçin Neler Yapmalıyız?Pazartesi sabahı alarm çalmaya başlar. O anda nasıl motive olacağınızı biliyor musunuz? Gözlerinizi açtığınızda aklınıza gelen ilk düşünce nedir?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store