Güvenli Alışveriş: 3D Secure Nedir?

İnternet üzerinden yaptığımız alışverişlerin daha güvenli hale gelmesini sağlayan 3D secure nedir? Ne gibi faydalar sağlar? 3D kullanımı neden önemlidir?

Nedir?

İnternet üzerinden, kredi kartı veya banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibini olarak sizin ve kartınızın güvenliğinin sağlanması için siz, banka ve aracı internet sitesi arasında kurulan bir güvenlik sistemi.

Nasıl Çalışır?

İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile veya banka kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirmek istediğinizde kredi kartınıza tanımlı olan telefon numarasına bankadan şifre gönderilir. Bankadan cep telefonuna gelen kodu, alışveriş sitesinin açılan banka sayfasına yazarsınız. Böylece alışverişiniz tamamlanmış olur. 

Her Kart 3D Uyumlu mu?

Türkiye’de tüm bankaların kartları 3D Secure altyapısına uyumlu olarak çalışır. Birçok bankanın kartını aldığınızda direkt olarak kullanabileceğiniz gibi bazı bankalar için arayıp kartınızın 3D özelliğini açtırmanız gerekebilir.                           

Avantajları Neler?

Kişisel ve tek kullanımlık şifre olduğundan kart kullanıcısı olarak sizden habersiz işlemleri engellemeye yardımcı olur. Kart bilgilerinizin korunmasını sağlar. Yalnızca şifre girmeniz üzere kurulu bir sistem olduğu için kullanım kolaylığı sağlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800