Ev kirası bütçenin ne kadarı olmalı?

Yeni ev kiralayacaksanız, oturduğunuz evin gelirinize oranını ve kira artışından sonra kiranızın ne kadar olacağını mutlaka hesaplayın, bütçenizden şaşmayın.

ÖNCE BÜTÇEMİZİ YAPALIM NE GELİYOR NE GİDİYOR BİR GÖRELİM
ÖNCE BÜTÇEMİZİ YAPALIM NE GELİYOR NE GİDİYOR BİR GÖRELİM

Amaaaan gelen gidiyor niye bütçe yapayım ki demeyin. “Parasını yöneten hayatını yönetir.” Parayı yönetmek içinde önce bütçe yapmak gerekir. Gelirimiz belli ya giderlerimiz. Bunu bilmek için mutlaka yazmamız gerekiyor. Gelirinizi kontrol etmeniz, harcamalarınızın nerelere ne kadar gittiğini görmeniz için size 12 başlık veriyorum.

Geliriniz: Aylık Birikim/ Aylık borç/ Kira -Ev kredisi /Gıda / Faturalar /Ulaşım /Sağlık / Eğitim-Kültür-Eğlence/ Giyim/ Tatil/ /Ev eşyası -Kişisel Harcamalar/ Zaaf ( sigara gibi)

 Gelirinizi bu bütçe kalemlerine dağıtın. Bakalım en fazla harcama hangi bütçe kalemize gitmiş.

GELİRİMİZİN 4’TE 1’İNDEN FAZLASI KİRAYA GİDİYOR

TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de hane halkı tüketim endeksinde en çok harcama kiraya gidiyor.   Gelirimizin en az yüzde 26’sını yani dörtte birinden fazlasını kiraya ödüyoruz. 2022 yılında bu oran katlandı.

SİZ DE KİRANIZA BAKIN GELİRİNİZİN YÜZDE KAÇINA GELİYOR

Yeni ev kiralayacaksanız, oturduğunuz evin gelirinize oranını ve kira artışından sonra kiranız ne kadar olacak mutlaka hesaplayın. Bütçenizden şaşmayın.

İDEAL EV KİRASI BÜTÇEMİZİN NE KADARI OLMALI?

Evli, bekâr, çocuklu olmamıza ve bütçe harcama kalemlerimizdeki giderlerinize göre değişkenlik göstermekle birlikte, bu oran gelirimizin yüzde 25 ile yüzde 30 arasında olmalıdır.

Apartman giderlerini de bunun içine koymayı unutmayın.

KİRA GİDERİNİZ GELİRİNİZİN %30’UNDAN FAZLAYSA NE YAPMALISINIZ?

Kira gideriniz gelirinizin yüzde 30’unu geçiyorsa bütçeniz için alarm çanları çalıyor demektir. Borçlanmamak için diğer bütçe kalemlerinden kısmanız gerekecektir. Gelirinizde bir artış olmayacaksa bütçenize uygun yeni bir eve geçme zamanınızın geldiğini düşünebilirsiniz. Eğer yalnız yaşıyorsanız ev arkadaşı alternatifini değerlendirebilirsiniz.

KİRAYA VERECEĞİME EVİN TAKSİTİ YAPAYIM DİYORSANIZ AYLIK EV KREDİ ÖDEMENİZ NE KADAR OLMALIDIR?

Öncelikle almayı düşündüğünüz evin yüzde 20 peşinatını biriktirmeniz gerekmektedir.

İdeal olanı ev kredisinin aylık taksitlerinin gelirinizin yüzde 30’ını aşmamasıdır. Unutmayın daha 11 bütçe kaleminiz var.

Örnek verecek olursak 8.000 TL maaşınız olduğunu var sayarsak aylık ev kredi taksitiniz 2 bin 400 TL yi geçmemesi gerekmektedir.

Etiketler ev harcama kira
Yorumlar
Kalan Karakter 800