Bu Yıl Ciddi Kararlar Almaya Ne Dersiniz?

Yepyeni bir yılın ilk ayındayız… Ve yeni yıl; hayatınızın, geleceğinizin ve finansal durumunuzun kontrolünü elinize almak için bir şans.

Yepyeni bir yılın ilk ayındayız… Ve yeni yıl; hayatınızın, geleceğinizin ve finansal durumunuzun kontrolünü elinize almak için bir şans.

Öyleyse bu yeni enerjiden en iyi şekilde yararlanabiliriz. Yeni başlangıçlar, değişim motivasyonunuzu artırabilir çünkü size ya gerçek bir temiz sayfa ya da bir izlenim verirler; başarısızlıklarınızı daha temiz bir şekilde geçmişe havale ederler ve gelecekle ilgili iyimserliğinizi artırırlar. Ayrıca kötü alışkanlıklarınızı gözden geçirmeye yönlendirebilirler

Yani ciddi bir değişiklik yapmak için tam zamanındayız. Ama bu değişiklikler ne olmalı?

Bu yıl… harcamalarımı takip edeceğim

Plan yapmaya, hedef belirlemeye ve bütçe yapmaya inanıyoruz. Bu yıl harcamalarınızı takip etmeye başlayabilir, paranızı akıllıca yönetebilirsiniz. Ne kadar harcadığınızı gördüğünüzde, bunu yönetmesi her zaman daha da kolaylaşır. 

Harcamalarınızı gözden geçirdikten sonra, nerelerden kısabileceğinizi öngörebilirsiniz.

Bu yıl... borç yapmayacağım.

Borcunuz var mı? Buna cevabınız EVET ise, borç ödeme tarihiniz nedir? Ne olursa olsun, (veya) ne kadar borcunuz olursa olsun, ödeneceğiniz ayı ve yılı bilmelisiniz. Bu, bir planınızın olduğu anlamına gelir. Bunun iki kısmı var: ne kadar borcunuz var ve ne kadarını düzenli olarak ödemeye gücünüz yetiyor. Dikkatli planlama gerektirebilir. 

Bu yıl… yatırıma başlayacağım

Hiç A'dan B'ye gitmek için navigasyon kullandınız mı ve bunun yerine basılı bir harita kullanmak zorunda kalsaydınız nasıl başa çıkacağınızı merak ettiniz mi? Kısacası, yatırım yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. 

  • Bir yatırım planı belirleyin: Düzenli olarak para yatırmak, yatırımınızın zamanla büyüdüğünü gören bir alışkanlık oluşturmanıza yardımcı olabilir.
  • Bir yatırım hedefi belirleyin: Böylece ne amaçladığınızı bilirsiniz. 
  • Yatırımlarınızı artırın: Böylece yatırımınızı otomatik hale getirebilirsiniz. 

 

Evde Kolay TasarrufBugünkü Posta Gazetesi köşemde enerji verimliliğinin önemine değindim. Gelin hep beraber uygulanabilir yöntemlerle 'israfa' dur diyelim!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store