Black Friday Taktikleri: En İyi Pazarlık İçin İpuçları

Black Friday neredeyse gelmek üzere. Her yıl düzenlenen Black Friday satışları bu yıl 27 Kasım'da gerçekleşecek, Siber Pazartesi de 30 Kasım'da gerçekleşecek.

Black Friday  neredeyse gelmek üzere. Her yıl düzenlenen Black Friday satışları bu yıl 27 Kasım'da gerçekleşecek, Siber Pazartesi de 30 Kasım'da gerçekleşecek.

Sosyal mesafe kısıtlamalarının bir sonucu olarak birçok insanın çevrimiçi alışverişe yönelmesiyle perakende etkinliğinin bu yıl biraz farklı olacağını söylemek doğru olur.

Ancak bu sizi etkilemediyse ve bu indirimler için pazarlık yapmaya kararlıysanız, işte büyük etkinliğe hazırlanmanıza yardımcı olacak ipuçları: 


1. Araştırmanıza Erken Başlayın

Black Friday başlamadan önce ne satın almak istediğinize dair bir fikriniz olmalı, bu yüzden önceden biraz araştırma yapmak için zaman ayırın.


Tüketici grubuna göre, 2016'da Black Friday’de alışveriş yapanların % 18'i satın aldıkları ürünlerin yorumlarını önceden okumamıştır. Bu nedenle daha sonra istemeyeceğiniz bir şeyi satın almanızı engellemek için önceden plan yapın.


2. İhtiyaçlarınızı Belirleyip, Alışveriş Planı Oluşturun

Büyük indirim fırsatları geldiğinde gerçekte ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almak en kolay yoldur. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra kendinize bir alışveriş planı hazırlayabilirsiniz. 


Bazı perakende web siteleri, satın almak istediğiniz ürünlerin fiyatının düşüp düşmediğini kontrol etmenizi kolaylaştıran (ve daha hızlı), oraya ulaşmak için yüzlerce başka öğeyi incelemek zorunda kalmadan "istek listeleri" oluşturmanıza olanak tanır.


İnanın bana aynı ürünü hangi perakendecilerin sattığını listelemeye değer, böylece baktığınız perakendecinin stoklarının bitmesi durumunda bir yedek planınız olur.


3. Bütçenizi Önceden Belirleyin

Sizi mutlu edecek bir şey satın almak için kenara para ayırın ve buna bağlı kaldığınızdan emin olun.


4. Hesaplarınızı Önceden Ayarlayın

Hayatınızı kolaylaştırmak için, büyük gün gelmeden önce alışveriş yapmayı planladığınız siteler için hesap oluşturmaya değer. Bunu yaptığınızda, fatura ve teslimat adresi ayrıntılarınız ve ödeme bilgileriniz zaten kaydedilmiş olacaktır, bu nedenle kontrol işlemi hızlı ve kolay olacaktır.


Ödeme ayrıntılarını kaydetmeyi planlıyorsanız güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun ve her satıcı için aynı şifreyi kullanmayın.


5. Sosyal Medyaya Göz Atın

Herhangi bir indirimi veya özel teklifi ilk duyanlardan biri olduğunuzdan emin olmak için Twitter, Facebook ve Instagram'da en sevdiğiniz perakendecileri ve markaları takip edebilirsiniz. Belirli gönderileri beğenerek veya takip ederek özel tekliflerden bile yararlanabilirsiniz.


6. Bültenlere Kaydolun

En sevdiğiniz alışveriş sitelerinin haber bültenlerine kaydolmak (henüz yapmadıysanız), genellikle ilk satın alma işleminizde size % 10 veya % 15 indirim sağlar. Bazıları ayrıca Black Friday  indirimlerine erken erişim sağlayabilir.

Çok fazla sayıda e-posta alma konusunda endişeleriniz varsa, yalnızca promosyon amaçlı olarak ayrı bir e-posta adresi oluşturabilir veya Black Friday ve Siber Pazartesi bittikten sonra aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.


7. Haklarınızı Bilin

Çevrimiçi alışveriş yaparken, bir ürünü iade etme konusunda fikrinizi değiştirdiyseniz, ürün hatalıysa veya size uymayan bir ürünse iade etmek için haklarınızı bilmek önemlidir.

Neyse ki, 2015 Tüketici Hakları Yasası sayesinde tüketiciler, teslim edilen ürün belirli kriterleri karşılamıyorsa, ödeme iadesi veya malların değiştirilmesi talebinde bulunma hakkına sahiptir. Daha fazlasını öğrenmek için çevrimiçi alışveriş haklarınıza ilişkin kılavuzlara  göz atabilirsiniz.


8. Güvenli Bir Şekilde Çevrimiçi Alışveriş Yapın

Son olarak, çevrimiçi alışveriş yaparken güvende olmak ve dolandırıcılıklara karşı tetikte olmak önemlidir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Güvenilir web sitelerini kullanmak veya daha az aşina olduğunuz web sitelerini kontrol etmek,
  • Her perakendeci için uzun ve farklı şifreler kullanmak,
  • Web sitesi adresinin yanındaki adres çubuğunda asma kilit sembolünü kontrol etmek,
  • Web sitesi adresinin kontrol edilmesi https: // ile başlar - "s", güvenli anlamına gelir,
  • Genellikle güvensiz olduğundan ve kişisel bilgilerinize dolandırıcılar tarafından kolayca erişilebildiğinden, halka açık Wi-Fi'den çevrimiçi alışveriş yapmaktan kaçınmak,
  • Bağlantılara tıklamanızı ve kişisel ayrıntılar sağlamanızı isteyen reklamlara veya mesajlara karşı dikkatli olmak, 
  • Eski bir atasözünü hatırlamak, ‘’Gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir.’’

Kaynak:https://www.forbes.com/sites/advisoruk/2020/11/10/black-friday-tactics-15-tips-to-get-the-best-bargains/?ss=personalfinance&sh=67e60e643a20

Yorumlar
Kalan Karakter 800