Bahşiş vermek mi yoksa vermemek mi?

Bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde müzeleri ve parkları gezdikten sonra mola vermek için bir kafe veya restorana oturursunuz. Gelen hesabı kontrol ettiğinizde bir şeyin yanlış olduğunu fark edersiniz, hesap yediklerinizin toplamından fazladır...

Ama hiç merak etmeyin burası Fransa ve burada restoranlar böyle!

Fransa'da sizi şaşırtacak şeylerden biri restoranlarda gelen hesap olabilir. Peki neden hesap yediğiniz yemeğin toplam fiyatından fazla geliyor diye merak edebilirsiniz…

Bu tek seferlik bir şey değil. Fransa'da bahşiş bırakmak bir istek değil çoğu restoranda bir zorunluluk gibidir, sizden beklenmeyebilir ama yine de yapılır, işin kısası Fransa’da neredeyse her yerde bahşiş hesaba dahildir. Genellikle fiyatlara vergiler ve hizmet dahildir ve bu nedenle hesapta service compris yazılır ve toplan fiyatın yüzde 15'idir. 

Fransa'dayken uyum sağlamak istiyorsanız, Fransa'da bahşişin asla zorunlu olmadığını ve kesinlikle yüzde 15'ten fazla olmadığını unutmayın! Ancak hizmet özellikle iyiyse, memnuniyetinizi göstermek için biraz daha bahşiş bırakabilirsiniz.

Fransa’ya gittiğinizde bu bilgiyi aklınızdan çıkarmayın! 

Hesabı kadın mı ödemeli yoksa erkek mi?Hesap geldi… Hemen elini uzatıp ödemeye mi çalışıyorsun yoksa ‘Alman usulü’ ortaklaşa ödemek için teklif mi bekliyorsun? Peki hesabı kadın mı ödemeli yoksa erkek mi? Buyrun cevapları:

 

Etiketler bahsiş harcama
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store