Aşırı harcama yaptığınızı gösteren işaretler neler?

Harcama sorununuz olabileceğini gösteren birkaç işaret var. Peki bunlar neler? Ve bu harcamaları durdurmak için neler yapabilirsiniz?

Aşırı harcama yaptığınızı gösteren işaretler:

1. Bütçenize bağlı kalamıyorsanız

Her zaman planladığınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, aşırı harcama sorununuz olabilir. Her ay bir veya iki yerde fazla harcama yapmak normal. Ancak ani satın almalar nedeniyle bütçenizi hep aşıyorsanız, harcama sorununuz olabilir.

2. Harcayacak paranız olmadığında endişeli veya stresli hissediyorsanız

Maaştan maaşa yaşayan insanlar finansal olarak hep streslidir. Bu bir kısır döngü, çünkü harcayacak paranızın olmaması konusundaki endişeniz aslında bu duyguları hafifletmek için daha fazla harcama yapmanıza neden olabilir.

3.Kredi kartı borcunuzun tamamını kapatamıyorsanız

Finansal sorunların önemli bir işareti, faturalarınızı zamanında ödemekte güçlük çekmeniz veya kredi kartlarınızda her ay tam olarak ödeyemeyeceğiniz büyük bir bakiye taşımanızdır. Bunun temelde her ay olduğunu fark ederseniz, harcamanın sizin için büyük bir sorun olduğunun kesin bir işaretidir.

4. Arkadaşlarınızdan veya ailenizden borç para alıyorsanız

Tanıdığınız insanlardan borç para aldıysanız, maaşınızdan avans aldıysanız veya yüksek faizli bir kişisel krediye imza attıysanız, bunlar aşırı harcama alışkanlığının işaretleri olabilir. Hepimizin ara sıra borç para alması gerekebilir. Özellikle ev veya arabalar için kredi almak gibi… Ancak birçok satın alma işlemini geri ödemek için insanlardan kredi almak bir uyarı işaretidir!

5. Parasal sorunlarınızı başkalarından saklamaya çalışıyorsanız

Eşinizle finansal konular hakkında konuşmaktan kaçınıyor musunuz? Arkadaşlarınız para durumunuz hakkında bir şeyler sorduklarında yalan söyler misiniz? Bunu harcama sorunlarınızı örtbas etmek için yapıyor olabilirsiniz ve bu, harcamalarınızı takip etmeniz gerektiğinin işareti olabilir.

Peki harcamalarınızı nasıl durdurursunuz?

İşte harcamaları durdurmak ve finansal durumunuzu kontrol altına almak için yöntemler:

1. Gerçekçi olun

Harcama probleminizi görmezden gelmek yerine onunla yüzleşmenin zamanı geldi. Fazla harcama yaptığınızı kabul edin ve bu konudaki duygularınızı düşünmek için kendinize biraz zaman verin. 

2. Geçmiş harcamalarınızı gözden geçirin

Ardından, son birkaç aya ait harcama geçmişinizi gözden geçirin ve mevcut banka bakiyenizi öğrenin. Bu işlemleri gözden geçirmek size gerekli harcamalarınız ve isteğe bağlı satın alımlarınız hakkında fikir verecek.

3. Borçlarınızı zamanında ödeyin

Kendimizi daha iyi hissetmek için sık sık bir şeyler satın alırız, fakat bu anlık hislerle yapılır. Sonunda bizi tatmin etmez. Ancak, uzun süre kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak paranızı harcamanın bir yolu da borçlarınızı zamanında ödemektir. Borçsuz olmak birçok insan için önemli bir finansal hedeftir.

4. Alışkanlıklarınızı değiştirin

Kötü alışkanlıkların üstesinden gelmek için onu daha iyi bir şeyle değiştirmelisiniz. Bu yüzden alışveriş dürtünüz geldiğinde bir arkadaşınızı arayın veya parka gidin. Ya da arkadaşlarınızla dışarıda yemek yerine, evde yemek yapın.

5. Bütçe oluşturun

Bütçe, paranızın nereye gitmesi gerektiğine karar vermenize yardımcı olur. Sizin için gerçekten önemli olmayan kategorilerde harcamaları nereden kesmek istediğinizi belirleyin ve ardından hedefleriniz için kategoriler ekleyin.

Gerekli harcamalarınızı karşılayan gerçekçi bir bütçe oluşturduğunuzdan emin olun. 

6. Hedefsiz alışveriş yapmayın

Alışveriş yaparken bir hedefiniz yoksa, ihtiyacınız olmayan şeylere para harcarsınız! Alışverişe giderken bütçenizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Nasıl pozitif kalınır? İşte bilmeniz gerekenlerNegatif bir dünyada pozitif kalmak mümkün mü? Bu yazıda, olumsuz bir durumda nasıl olumlu kalınacağını ele alacağız. Zihniyetinizi nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmeye hazır mısınız?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store