12 Adımda Mutfak Harcamasını Yarıya Düşürün

Işıl ışıl paketler, rengarenk meyveler, mis gibi sebzeler... Her evin en büyük masrafı gıda. İşte size bolluk içinde, yemenizden kısmadan, mutfak masraflarınızı azaltmanın kuralları.
12 Adımda Mutfak Harcamasını Yarıya Düşürün

1)Alışveriş Listesi
Öyle karnınız acıktığında veya buzdolabında bir şeyler bitince, çıkarılan listeyi kastetmiyorum. Sizin evinizin tüm genel gıda ihtiyaçlarını birkaç sayfaya yazın. Her evde yenilen şeyler üç aşağı, beş yukarı aynıdır. Bu ana listeye sadık kalırsanız güç sizde, kontrol sizde. Süslü rafların ve ambalajların sizi kandırmasına izin vermezsiniz.

2)Marketlerde Göz Hizası
Yanınıza para almadan, civardaki marketleri gezerek fiyat karşılaştırması yapın. Evde iki kişi çalışıyorsunuz ve zamanınız yoksa emekli anne babanızdan rica edin, haftada bir gün size gelsinler, onlar gezsinler. Hem onlara da aktivite olur. Ayrıca marketlerin halk günlerini bir yere yazdığınızdan emin olun. Kasada indirim yaptıran market kartları da almayı unutmayın. Markete girince verdikleri kupon broşürlerine iyi bakın. Alışveriş sırasında pahalıdan ucuza dizilir raflar, ilk gördüğünüzü almayın.

3)Gizli Haberleşme Ağınızı Kurun
Komşular arası dayanışma artık sadece karşı kapıyı çalıp kahve istemekle sınırlı değil. Bir yerde indirim yakaladıklarında birbirlerine telefon edip örgütlenen birçok kadın tanıyorum. Siz de kendi haber ağınızı kurun. Fırsatları kaçırmayın. İndirimler nerede bilgilenin.

4)Güzellik Algısından Vazgeçin
Siyah bir beneğin, bir muzun üzerinde çok doğal durabileceğini keşfedin. ‘Çıktı’ reyonuna ayrılan ezilmiş meyve ve sebzeleri oldukça ucuza alıp tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca belirtmeliyim, çıkma domates kullanmak sert domatese göre yemeği daha lezzetli yapıyor.

5)Zamanlamaya Dikkat Edin
Sabah markete, akşam pazara... Neden mi? Market çalışanları meyve ve sebzeleri reyona dizerken o bahsettiğimiz çıkmaları ayırıyor. Ayrılan kasa uygun fiyatlara satıldığı için anında tükeniyor. Kaçırmak istemiyorsanız markete sabahtan uğramalısınız. Akşam pazarında ise fiyatlar bayağı düşebiliyor. Pazarcılar ürünleri tekrar yükleyip geri götürmek yerine uygun fiyatlara verebiliyor. Sabah 10 lira olanI akşam 8 liraya satıyorlar.

6)Harcama Defteri Tutun
Alışverişten geldiniz. Poşeti masanın üzerine boşaltın. Aldığınız ne varsa fiyatlarını tek tek yazın. İşte size mutfak bütçeniz! Artık biliyorsunuz. Gelirinize göre bir sonraki alışverişte bu bütçeyi azaltma ya da sadık kalma hedefi koyabilirsiniz.

7)Toptan Alın
Nohut, kuru fasulye, mercimek, bulgur... Uzun süre dayanan gıda ürünlerini toptan alın. Fiyatlarda büyük farkı göreceksiniz. Ayrıca deterjan, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı, peçete gibi sık tüketilen ürünler için de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

8)Az Alın, Az Pişirin, Sık Pişirin
Oğlan işten aç döner, komşu gelir, eş dost ziyaret eder... Az yemek yetmez, çok pişireyim. Durun! Ne oluyor. Almanya’da alışverişe gidip iki domates alıp dönüyor herkes. Size neden torba torba domates gerek? Bir de üstüne çürüyor.

9)Yemeğin Bereketini Artırın
Mevsimine göre patates, kabak, patlıcan neredeyse her yemeğe konur. Yeter ki doğru oranda olsun. Yemeğiniz bollaşır. 1 soğan, 1 patates, 3 biber, biraz da et... Oldu mu sana et sote!

10)Öğlen Yemeğini Evden Getirin
Çalışanlar, daha az kalorili ve daha az maliyetli öğle yemeğinin sırrı evden getirmek. Yemek fişlerinizi markette alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. Günde 15 lira deseniz eder yirmi günde 300 lira. Bir yılı 12 ay ile çarpsak, etti mi size 3600 lira yıllık tasarruf.


11)Marifetinizi Konuşturun
Bayat ekmekleri yumurta sürüp harika kahvaltılıklara dönüştürebilirsiniz. Kemikleri kaynatarak çorba, pilavdan kadınbudu köfte yapabilirsiniz.

12)Saklama Koşullarına Özen Gösterin
Meyve ve sebzeleri buzdolabına yıkamadan koyun. Rafları ayırın, poşetlere hava almaları için delikler açın, mantarlar için kağıt torba kullanın, soğan ve patatesleri ışık almayan yerlerde saklayın... Çürümelerine engel olun.
 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol