Yeni yılda emekli olacak memurlara seyyanen zam uyarısı

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yeni yılda emekli olacak memurların, Temmuz ayında gerçekleşen 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacaklarını söyleyerek, önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yeni yılda emekli olacak memurların, Temmuz ayında gerçekleşen 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacaklarını vurgulayarak, "Ocak ayında alacağınız emeklilik maaşına bu 8 bin 77 liralık seyyanen zam yansımayacak. Aynı şekilde, bu zammın emeklilik ikramiyesine de etkisi olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Karakaş, Resmi Gazete'de 15 Temmuz'da yayımlanan kararla en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarıldığını ve emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığını hatırlatarak, memurların toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 17,55'lik zammın yanı sıra seyyanen 8 bin 77 lira zamlı maaş almaya hak kazandıklarını belirtti. Ancak, bu seyyanen zamın kök maaşlara yansımayacağını ve bu nedenle emekli olacak memurların bu ek ödemeyi emekli aylıklarında göremeyeceklerini açıkladı. Karakaş, ocak ayında emekli olmayı planlayan memurlara seyyanen zam konusunda dikkatli olmaları gerektiğini ve bu konuda uyarıda bulundu.

Seyyanen zammın emeklilik maaşına faydası olmayacak

Karakaş, "Temmuz ayında bir zam yapılmıştı. Yapılan zammın yüzde 17,55'i oransal zamdı. 8 bin 77 lirası ise seyyanen zamdı. Bu 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ocak ayında alacağınız emeklilik maaşına faydası olmayacaktır. Yine 8 bin 77 liralık seyyanen zammın alacağınız emeklilik ikramiyesinde de faydası olmayacaktır" sözlerini kullandı. 

En düşük memur maaşı olan 22 bin 17 liranın sadece yüzde 17,55’lik oransal zammın kapsadığı 13 bin 940 liranın dikkate alınacağını açıklayan Karakaş, "Ancak 8 bin 77 liralık kısma ocak ayında ne kadar zam olursa olsun hiçbir şekilde emeklilik ikramiyesine ve emeklilik maaşına bir faydası olmayacaktır. Dolayısıyla bunun hesabının yapılarak emekli olup olmamaya karar verilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz" dedi. 

Karakaş, emekli sandığına tabi olan memurların emekli aylıklarının yüzde 75 oranında bağlandığını açıkladı. Bu yüksek aylık bağlama oranına rağmen, Karakaş memur maaşlarının ve ikramiyelerinin düşük seviyede bağlandığını belirterek, emekli maaşının 22 bin 17 lira olduğu durumda, 8 bin 77 liralık seyyanen zamın dikkate alınmadığını ve geriye kalan 13 bin 940 liralık ücretin temel alındığını ifade etti. Karakaş, bu durumun sonucunda, en düşük memur maaşının 22 bin 17 lira olmasına rağmen, en düşük memur emeklisi aylığının 9 bin 876 lira olduğuna dikkat çekti.

'Seyyanen zam maaşın yüzde 50'sinin bile altına düşecek'

Karakaş, “Seyyanen zam dolayısıyla ocak ayından sonra, memurların daha önceden çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70'i civarında alırken, bu yüzde 50'nin bile altına düşecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Ekim 2008’de çıkarılan kanunla beraber, bu tarihten sonra memur olanların maaşlarının emekli sandığına değil, SGK kanununa göre hesaplanacağını da dile getiren Karakaş, "Emekli Sandığı'na tabi olan bir memurun eğer ki 25 yıl çalışması varsa, yüzde 75 oranında aylık bağlama oranı vardır. Aynı memur eğer yani 5510 sayılı SGK Kanunu'na göre çalışıyorsa, Ekim 2008'den sonra memur olanların tamamı artık Emekli Sandığı'na tabi değil. Dolayısıyla bunlara bağlanacak olan maaş yüzde 50'lik oran üzerinden olacaktır. Bu durumda Emekli Sandığı'na tabi olan memur, aynı hizmet yılı olmasına rağmen, 25 yıl hizmeti varsa yüzde 75, SGK’ye tabi ise yüzde 50 oranında bağlama oranına sahip. Bu durumda yüzde 25'lik bir aylık bağlama oranı farkı var" açıklamasında bulundu. 

Etiketler emekli
Yorumlar
Kalan Karakter 800