Yanıtlanması gereken 5 Soru

S&P kredi değerlendirme kurumunun yaptığı Finansal Okuryazarlık araştırmasında Türkiye 144 ülke arasında 120. oldu. Verdiği kredi notlarıyla dikkat çeken S&P firmasının 150 bin kişiyi kapsayan araştırmasına göre; ülkemizde 18 yaşından büyüklerde finansal okuryazarlık oranı sadece yüzde 23.6 olarak tespit edildi.   En Çok Faizi...

S&P kredi değerlendirme kurumunun yaptığı Finansal Okuryazarlık araştırmasında Türkiye 144 ülke arasında 120. oldu. Verdiği kredi notlarıyla dikkat çeken S&P firmasının 150 bin kişiyi kapsayan araştırmasına göre; ülkemizde 18 yaşından büyüklerde finansal okuryazarlık oranı sadece yüzde 23.6 olarak tespit edildi.

 

En Çok Faizi Biliyoruz

Enflasyon, faiz, riski dağıtmak ve bileşik faiz gibi finansal kavramları içeren 5 sorudan 3’ünü doğru cevaplayanın finansal okuryazar kabul edildiği araştırmada, hakimiyetin en fazla olduğu kavram ‘faiz’, en düşük olduğu kavram ise ‘riski dağıtmak’ oldu.

İşte O Sorular:

 1-Riski Dağıtmak: Biraz paranız var. Onu bir işe veya yatırım aracına yatırmak mı, yoksa birden fazla iş veya yatırım aracına yatırmak mı daha güvenli?

2-Bileşik Faiz: İki yıllığına para koyduğunuz banka hesabınıza her yıl yüzde 15’ini eklemeye söz verdi. Banka, ikinci yıl, ilk yıla göre daha fazla mı yoksa aynı miktarı mı ekler?
      

3- Bileşik Faiz: Mevduat hesabınızda 100 dolar var ve banka her yıl üzerine yüzde 10 ekleyecek. Eğer hesaptan 5 yıl boyunca hiç para çekmezseniz hesabınızda ne kadar para olur?

4- Enflasyon: Satın aldığınız ürünlerin fiyatları 10 yılda 2 kat artacak. Geliriniz de iki kat artarsa, 10 yıl sonra bugün satın aldıklarınızın aynısını mı, daha azını mı yoksa daha fazlasını mı alabilirsiniz?

5-Faiz: Diyelim 100 dolar borç almanız gerekiyor. Borç geri ödemenizi oluşturan hangi miktar daha düşüktür? 105 dolar mı yoksa 100 dolar artı yüzde 3’ü mü?

Sonuçlar:

                                            Finansal Okuryazarlık Oranı

Banka hesabı olanlar:                             %26

Ücretli Çalışanlar:                                   %25

İşsizler:                                                      %24

Erkekler:                                                   %28

Kadınlar:                                                   %19

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store