Uşak Seramik Sanayi A.Ş. yatırım planlarını faiz artışı nedeniyle durdurdu

Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK) faizlerin artması ve finansman maliyetleri sebebiyle yatırım planlarını durdurdu. Seramik şirketi, şirket giderlerini azaltmak için küçülme kararını açıkladı.

Güncelleme:

Uşak Seramik Sanayi A.Ş. (USAK) Şirket giderlerini azaltmak adına kısmi küçülme kararı aldıklarını belirterek, bunun sebebinin artan faizler ve finansman maliyetleri olduğunu açıkladı. USAK, 2 Ekim tarihinde düzenlediği Yönetim Kurulu toplantısında son 7 yılda 55 milyon dolar yatırım yaptığını ifade etti. Toplantı detaylarında pazar payının ve karlılığın artığının da altı çizilerek, Türkiye'de ve dünyada faizlerin yükselmesiyle finansman koşulların zorlaştığı da belirtildi.

USAK acil yatırımlar harici tüm orta ve uzun vadeli yatırım planlarını durdurdu

USAK, faizlerin yükselmesi sebebiyle finansman koşullarının zorlaştığını belirtirken bu şartlar altında kısa vadeli acil yatırımlar harici tüm orta ve uzun vadeli yatırım planlarını durdurduğunu açıkladı.

 Şirket tarafından yapılan açıklamada; şirketin organizasyonel olarak kısmi küçülmesine karar verdikleri ve insan kaynakları departmanının konuyla yetkilendirildiği bilgisi yer alıyor.

Şirket giderlerinde verimlilik artışı sağlanabilmesi için çeşitli önlemler araştırılıyor
USAK şirket faaliyetlerinin duraksamaması adına şirket giderlerinde verimlilik artışının sağlanabilmesi için bazı önlemlerin araştırılıp uygulanmaya çalışıldığını da bildirdi. KAP'a yapılan açıklama detaylarında ise şunlar yer alıyor: "Yönetim Kurulumuzun 02 Ekim 2023 Pazartesi günü (bugün) gerçekleştirmiş olduğu toplantıda yapılan sunumda aşağıdaki iki konu öne çıkmıştır:

a) UŞAK SERAMİK’in son 7 yılda 55 milyon dolar yatırım yaparak gelişen teknolojiye uyum sağladığı; hem değişen müşteri taleplerini karşılar hale gelerek pazar payını artırdığı hem de maliyetleri optimum hale getirdiği (faaliyet giderleri/ciro oranı 2018’de % 10 iken 2023/6’da % 5.5’a geriledi. Bu sayede Faaliyet kar marjımız 2021’den beri iyileşmektedir.) dikkate alınarak yatırımlarının başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.

Uşak Seramik Sanayi A.Ş. yatırım planlarını faiz artışı nedeniyle durdurdu resim: 0

Bu kapsamda Şirket yönetim kurulu aşağıdaki kararları almıştır.

1. Artan faizler ve finansman maliyetleri nedeniyle kısa vadeli acil yatırımlar hariç tüm orta ve uzun vadeli yatırım planlarının durdurulmasına,

2. Şirketin organizasyonel olarak kısmi küçülmesine, bu konuda insan kaynakları departmanının yetkilendirilmesine,

3. Faaliyetlerimizin aksamadan sürdürülmesine ancak Şirket giderlerinde verimlilik artışı sağlayabilmek için çeşitli önlemlerin araştırılmasına ve uygulamaya geçirilmesine oybirliği ile karar vermiştir."

Yorumlar
Kalan Karakter 800