Telefon görüşmelerinde görgü kuralları değişti! İşte 2023'te telefonda dikkat edilmesi gerekenler

Telefon görüşmesi görgü kuralları giderek daha fazla önem kazanıyor ve bu da birçok kişinin ne yapması gerektiği konusunda kafalarının karışmasına yol açıyor. Görgü kuralları uzmanları tarafından telefon görüşmelerine dair hazırlanan kılavuzu sizin için derlerdik..

Güncelleme:

Sesli mesaj bırakmayın

Sesli mesajlar, artık geride kalmış bir iletişim biçimi olarak görülüyor. Bilgiyi doğru ve zamanında iletmek önemliyse, kısa mesaj veya e-posta yoluyla yazılı iletişim kurmak daha etkili olacaktır. Çoğu telefon, sesli mesajları yazıya çevirebiliyor; bu yüzden, insanlar mesajınızı dinlemek yerine, yazıya dökülmüş) bir versiyonunu okuyor olabilir.

Aramadan önce mesaj atın

Birini aniden aramak, alıcı için strese neden olabilir. Bunun yerine, önce mesaj atarak uygun olup olmadıklarını sormak daha iyidir. Aradığınız kişiyle düzenli iletişim halindeyseniz, onunla konuşmak için en uygun zamanı öğrenin.

Telefon görüşmelerinde görgü kuralları değişti! İşte 2023'te telefonda dikkat edilmesi gerekenler resim: 0

Telefona hemen cevap vermek zorunda değilsiniz

Eğer birisi sizi ararsa, hemen cevap vermek zorunda değilsiniz. Eğer meşgulseniz, aramayı sessize alabilir ve daha sonra geri dönebilirsiniz. Lizzie Post, görgü kuralları uzmanı, telefon kontrolünün kişide olduğunu ve telefonu açıp açmamakta özgür olduğumuzu belirtiyor.
Duygular sesle gerçekler yazı ile anlatılır.

Telefon görüşmeleri, duygusal konular ve nüans gerektiren meseleler için daha uygundur. Fakat kesin ve kuru bilgiler, yazılı olarak daha iyi iletilir. Emily Post Enstitüsü'nün görgü kuralları uzmanı ve eş başkanı Lizzie Post, mesajla etkili bir tartışma yapılamayacağını, fakat sorunların telefonla daha hızlı çözülebileceğini belirtiyor.

Telefon görüşmelerinde görgü kuralları değişti! İşte 2023'te telefonda dikkat edilmesi gerekenler resim: 1

Acil bir durum olmadıkça sabırlı olun

Eğer birisi cevap vermezse, hemen ard arda aramayın ya da mesaj atmayın. Eğer acil bir durum varsa, bunu net bir şekilde belirtin. Görüntülü görüşmelerde sabit kalmak, özellikle çocuklar için, önemlidir.

Halka açık yerlerde hoparlör kullanmayın

Hoparlörün kullanımı genellikle kabul edilemez bir davranış olarak görülüyor. Kulaklık kullanmak ya da görüşmeyi kaydetmek daha iyi bir çözümdür. Aynı zamanda, çevrenizdekilerin kişisel alanlarına ve kendi ses seviyenize dikkat etmek önemlidir. Görüntülü görüşmelerde de etrafınızdaki kişilere dikkat etmek gerekildi. 

Etiketler telefon görgü
Yorumlar
Kalan Karakter 800