SGK'den 7 bin anneye 325 avro destek

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) tarafından yürütülen AB destekli proje kapsamında, Ankara, İstanbul ve İzmir'de yaşayan 0-36 aylık çocukları olan 3.500 sigortalı anneye aylık 325 avro destek sağlanacak. Bu destek, 12 ay boyunca sürecek.

Güncelleme:

SGK, "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin ikinci aşamasını başlatmak için hazırlıklarını tamamladı. AB'nin finansal desteğiyle gerçekleştirilen bu proje, 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakımı nedeniyle iş gücünden uzaklaşma riskiyle karşı karşıya olan annelerin, kayıtlı istihdamda kalmalarını veya iş gücüne katılmalarını amaçlıyor. 

Ankara, İstanbul ve İzmir'de 12 ay boyunca uygulanacak olan projede, çalışan annelere aylık 325 avro destek sağlanacak. Ayrıca, eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvik edilmesi de hedefleniyor. Toplamda 3 bin 500 anne ve 3 bin 500 bakıcı olmak üzere 7 bin kadının faydalanacağı bu projenin başvuru koşulları ve detayları ilerleyen günlerde SGK tarafından duyurulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, kayıtlı istihdamın önemine vurgu yaparak, kayıtdışı istihdamla mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.

325 avro destek

Kadınların istihdamda kalmaları ve istihdama katılmaları için hayata geçirilen İş-Pozitif Projesi'nin yanı sıra destek ve teşvikleri içeren başka projeler de yürüttüklerini vurgulayan Işıkhan, şu açıklamalarda bulundu: 

"SGK'nin uygulayıcısı olduğu, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi de bunlardan birisi. Toplam bütçesi 15,3 milyon avro olan projeyle üç büyük ilimizde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro destek sağlanacak. Proje sayesinde hem anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarımızın istihdamı teşvik edilecek. Bu projemizle anneleri de çocukları da bakıcıları da desteklemiş olacağız."

Yorumlar
Kalan Karakter 800