Sekiz adımda buzdolabı temizliği

Yiyecekleri muhafaza ettiğimiz buzdolapları da zaman zaman temizlik istiyor. Buzdolabı temizliği ise aylardır görmediğiniz bazı gıdalarla yeniden karşı karşıya kalmanıza neden olabiliyor. İşte 8 adımda doğru buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

1 8 BİRİNCİ ADIM

Buzdolabındaki tüm yiyecekleri çıkartın. Bunları bir masanın ya da mutfak tezgâhının üstüne koyabilirsiniz. Tüm ürünleri bir arada görmek neleri düzenleyeceğini değerlendirebilmek için size ön bir fikir verecektir. Bu iş için en iyi zaman ise buzdolabında az yiyecek olduğu dönemlerdir. Mesela haftalık alışverişinizi yapmadan önce. Böylece daha az şeyi çıkarıp geri koymanız gerekir.

2 8 İKİNCİ ADIM
İKİNCİ ADIM

Çoğu yiyecek kısa süre dışarıda kaldığında bozulmaz ama bu tür gıdaların bir saatten uzun süre dışarıda kalmadığından emin olun. Özellikle de sıcak yaz aylarında elinin altında bir portatif soğutucu olması bu işlemi yiyecek güvenliği açısından daha iyi hâle getirebilir. Buzdolabını soğuk havada temizliyorsan içindekileri dışarı çıkarıp acele etmeden düzenleyebilirsiniz.

3 8 ÜÇÜNCÜ ADIM

Bayatlamış, küflenmiş, yenmez durumda ya da herhangi bir biçimde şüpheli gördüğün tüm yiyecekleri atın. Eğer mümkünse sızmayı ve küfün yayılmasını önlemek için bunları sıkıca kapalı bir poşete koyun ve küf bulaşan yerleri iyice temizlemeyi unutmayın.

4 8 DÖRDÜNCÜ ADIM
DÖRDÜNCÜ ADIM

Yiyeceklerin "son kullanma" tarihlerini kontrol edin. Ama dikkat! Tavsiye edilen tüketim tarihi, son kullanma tarihi değildir. Bazı gıdalar bu tarihten sonra da yenilebilir. Tarihi geçenleri ise çöpe at. Çöpü de boşalt. Buzdolabından attığınız yiyecekler evi kokutmasın.

5 8 BEŞİNCİ ADIM

Buzdolabındaki rafları, gözleri ve diğer sökülebilir yüzey alanlarını yerinden çıkarın. Böyle yapmak daha derinlemesine temizlik yapabilmenizi sağlayacaktır. Raflar genelde fırın rafları ya da bürolardaki çekmeceler gibi yerinden çıkar.

6 8 ALTINCI ADIM
ALTINCI ADIM

Rafları, gözleri ve diğer tüm yüzeyleri elle yıkayın. Bulaşık deterjanı bu iş için en uygun temizlyicidir. Buzdolabından çıkardığınız parçaların çoğu bulaşık makinesine sığmayacaktır. Onun yerine suyu iyice köpürtüp, sünger ya da fırçayla sökülebilir parçaları temizleyebilirsiniz. Ama dikkat! Soğuk bir cam rafı sıcak suyla temizlemek, ani sıcaklık değişimi nedeniyle cama zarar verebilir. Onun yerine camı soğuk suyla temizleyin. Rafları ve gözleri buzdolabına geri takmadan önce tümüyle kurutun.

7 8 YEDİNCİ ADIM

Buzdolabının içini, tercih ettiğiniz temizlik solüsyonuyla silebilirsiniz. Buzdolabının içini temizlerken kokusu güçlü bir sabun ya da temizleyici kullanmamanız iyi olur çünkü gıdalar bu kokuyu emebilir. Onun yerine, şu doğal temizlik karbonat, sıcak su, elma sirkesiyle hazırlayacağınız doğal solüsyonu kullanabilirsiniz. Çok inatçı kirler ya da birikintiler için bir parça beyaz diş macunu kullanabilirsiniz. Buzdolabı kapılarının iç yüzeylerini de mutlaka temizleyin. Eğer buzdolabı kapağının rafları varsa ve düzenli olarak kullanılıyorsa burayı da kimyasal bir temizleyiciyle silin.

8 8 SEKİZİNCİ ADIM

Yiyecekleri tekrar buzdolabına koyun. Şişeleri, kavanozları ve saklama kaplarını silerek buzdolabına geri koymalısınız. Bozulabilir gıdaları geri koymadan önce son kullanma tarihlerini mutlaka bir kez daha kontrol edin. Sonra da buzdolabının önü, arkası, üstü ve yanları dâhil tüm yüzeylerini silin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800