Otomobilde ÖTV matrah düzenlemesi nedir, nasıl uygulanacak?

Matrah düzenlemesi sıfır otomobil almak isteyenlerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamayla, matrah tarafında düzenleme yapılacağı bildirirken; beklenti içinde olanlar da matrah hesaplamasına başladı.

ÖTV matrahları en son 13 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla güncellenmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Matrah düzenlemesi nedir, sorusu araç alacaklar başta olmak üzere kamuoyunun odaklandığı konuların başında geliyor. Otomobilin hiçbir vergi olmadan çıplak fiyatını temsil eden otomobillerde vergi matrahında değişiklik yapılacağı Bakan Nebati tarafından açıklanmıştı. Matrah, devlete ödenecek olan verginin miktarını belirlemek için baz alınan değere verilen isim olarak yer alıyor. Vergi matrahı artışı için 3 vergi türünde başvuru yapılıyor.

MATRAH DÜZENLEMESİ NEDİR?

Otomobillerde vergi matrahı, otomobilin hiçbir vergi olmadan çıplak fiyatını temsil ediyor. Örnekle ilerlemek gerekirse matrahsız yani üzerinde hiçbir vergi olmayan otomobilin fiyatının şu anda 200 bin lira olduğunu varsayarsak 200 bin liranın üzerine önce yüzde 70 ÖTV (Güncel matrahtan ötürü yüzde 70 dilimine giriyor), ardından da yüzde 18 KDV ekleniyor. Kısa hesaplama ile otomobilin vergili satış fiyatını hesaplarsak 200 bin liraya yüzde 70 ÖTV ekleniyor ve ortaya çıkan rakama da yüzde 18 KDV eklendiğinde bayi satış fiyatı ortaya çıkıyor. Bu da 200 bin lira matraha sahip Otomobil için 401 bin 200 lira oluyor.

MATRAH DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

Haziran 2021’de vergisiz fiyatı 108 bin 564 TL olan 1.0 litre motor hacmindeki Joy donanım paketine sahip otomatik vitesli Clio, bu dönemde uygulanan matrah limitinde (92 bin TL-150 bin TL) yüzde 50’lik ÖTV dilimine girdiği için 192 bin 158 TL’ye satılıyordu.

Aynı aracın vergisiz fiyatı Şubat 2022’de 174 bin 416 TL’ye çıkınca bu kez yüzde 60’lık ÖTV dilimine tabi oldu ve vergi dahil fiyatı 329 bin 297 TL’den satılmaya başlandı. Haziran 2022’de ise aracın vergisiz fiyatı 212 bin 370 TL’yi bulunca bu kez yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdi ve 451 bin 75 TL’den satışa sunuldu.

ÖTV MATRAHI NEDİR?

ÖTV matrah limitleri 2016 yılında hayatımıza girdi. Çıkış amacı 1.6 litre ve altındaki motor hacmine sahip sıfır araçlarda lüks, orta ve ekonomik sınıftaki araçlardan alınacak vergi oranlarını farklılaştırmaktı. Bunun için yüzde 45, 50 ve 60 olmak üzere 3 farklı dilim konuldu. 2020’de yüzde 60’lık dilimin yerini yüzde 80 aldı. Bu yılın başında ise matrah geçişlerinde ani fiyat artışlarını engellemek üzere ara dilimler getirilince 45, 50, 60, 70 ve 80 olmak üzere 5 farklı basamak oluştu. Bu sistem, kurların stabil, küresel ekonominin normal seyrinde ilerlediği dönemlerde ihtiyaca yanıt veriyordu. Ancak, pandeminin ardından hem küresel ekonomide hem de Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelerden dolayı sıfır araç fiyatları sürekli arttı. Her ay artan fiyatlar, sıfır araçların neredeyse hepsinin yüzde 80’lik dilime girmesine neden oldu.

GÜNCEL MATRAH LİMİTLERİ
 

120 bin TL’ye kadar: %45

120-150 bin TL: %50

150-175 bin TL: %60

175-200 bin TL: %70

200 bin TL üzeri: %80

(Not: Motor hacmi 1.6 litreyi geçmeyen sıfır araçlar için geçerlidir. Vergi öncesi fiyatları ifade eder.)

MATRAH ARTIRIMI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR

Matrah, vergiye konu olan ürün ya da belirli bir tutar üzerinden ürünün özelliklerine göre (spesifik matrah) farklı şekilde hesaplama yapılır. İlk matrah şeklinde malın ya da hizmetin nakdi değeri üzerinden hesaplama yapılması gerekir. İkinci türdeki matrahta ise, malın fiziksel özelliklerinin baz alınması gerekir. Mesela araçlar motor hacmine, içkiler alkol oranına göre vergilendirilir ve tüm bunların matrah hesabına göre yapılması gerekir. Matrah arttırımı sayesinde vergi incelemelerinden muaf tutulabilirsiniz.

Otomobilde matrah düzenlemesinin tarihi belli olduSıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesinin, 1 Aralık tarihinde yürürlüğe gireceği öğrenildi.

 

En uygun fiyatlı sıfır otomobiller! Sıfır otomobil sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konu güncel fiyatlar oldu. 1 Aralık’ta hayata geçmesi beklenen matrah düzenlemesiyle 50 ila 100 bin TL arasında indirim bekleniyor. Firmalar, kasımda fiyat listelerini güncelledi. İşte en uygun fiyatlı otomobiller…

 

Etiketler ötv otomobil matrah
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store