Minik önlemlerle büyük kazanç elde edin

Enerji fiyatları artık cep yakıyor. Faturalarınızı düşürmek ve bütçenizin harcama kalemini azaltmak için enerji tasarrufu oldukça önemli. Aslında evinizde alacağınız küçük önlemlerle ciddi kazanç elde edebilirsiniz. İşte o önlemler..

1 5 PRİZLERE DİKKAT
PRİZLERE DİKKAT

Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın. Enerji verimliliği sağlayan elektronik aletler ve aydınlatma sistemleri kullanmaya özen gösterin. İhtiyacınız dışındaki elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarın. Radyatörleri mümkünse mobilyaların arkasına saklamayın. Kış aylarında binalarınızın kapılarını açık bırakmayın ve kullanmadığınız odaları düşük ısıda tutun.

2 5 EV GEREÇLERİ İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER
EV GEREÇLERİ İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Mümkünse düşük enerji sınıfı beyaz eşyalar tercih edin. Buzdolabınızı 3-5°C aralığında çalıştırın. Mutfakta kullandığınız buzdolabı, bulaşık makinesi gibi gereçlerin daha verimli çalışabilmeleri için temiz tutmaya özen gösterin. Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme tercih etmeniz halinde fırınınızın ısısını 20°C azaltın. Fırında pişen yemeği sürekli fırının kapağını açarak kontrol etmeyin, fırının lambasını kullanın. Fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedeceğinizi unutmayın. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite doldurarak çalıştırın.

3 5 MUTFAK ÖZELİNDE MİNİ ÖNLEMLER
MUTFAK ÖZELİNDE MİNİ ÖNLEMLER

Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin. Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın. Yemeğinizi soğutmadan dolaba koymanız hem dolabınızın daha fazla enerji harcamasına hem de yemekte bakteri üretilmesine sebep olacağını unutmayın. Yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun. Ayrıca yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme süreniz %20 civarında azalacaktır.

4 5 İŞYERİNDE ALINABİLECEK MİNİ ÖNLEMLER
İŞYERİNDE ALINABİLECEK MİNİ ÖNLEMLER

Evler kadar işyerleri ve ofislerde alınabilecek mini önlemlerle de enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Ofise aldığınız elektronik cihazları enerji verimli cihazlar arasından tercih edin. Kış aylarında açmanız gerekmedikçe kapı ve pencereleri kapalı tutarak kaloriferleri kısın. Radyatörlerin üstünü örtmeyin ve gereksiz ısı kaybından kaçının. İş ortamınız için doğru tip ve büyüklükte aydınlatma kullanın. Elektrik ampullerini kompakt floresan lambalarla veya enerji tasarruflu ampullerle değiştirin.

5 5 ELEKTRONİK ALETLERE DİKKAT
ELEKTRONİK ALETLERE DİKKAT

Cep telefonlarının şarj aletleri, şarj etme işlemi tamamlandıktan sonra bile akım çekmeyi ve enerji harcamayı sürdürür. Telefonları şarj ettikten hemen sonra şarj aletini prizden çıkarın. Ayrıca evde olmadığınız zamanlarda televizyonun, dizüstü bilgisayarın ve modemin de fişlerini çekin. Bu tip aletler de cep telefonları gibi fişi takılı olduğunda bekleme modunda olsalar dahi enerji harcaması yapar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800