İngiltere'de plastik kullanımı yasağı: Hangi ürünler yasaklandı?

İngiltere hükümeti tarafından 7 plastik ürünün kullanımına yasak getirildi. İşte o ürünler...

İngiliz hükümeti, yasağın hangi ürünleri kapsadığı ve yeni yasanın amacına ilişkin bilgilere resmi web sitesinde geniş yer ayırdı. Buna ek olarak; işletmeleri, mevcut stoklarını tamamını tüketmeleri ve tek kullanımlık ürünlere yeniden kullanılabilir alternatifler bulmaları konusunda uyardı. 

Hangi ürünler yasaklandı?

İngiltere'de yasaklanması planlanan yedi ürün arasında tek kullanımlık plastik çatal bıçak takımı, tek kullanımlık plastik tabak, tepsi ve kaselerin yanı sıra balon çubukları, polistiren bardak ve yiyecek kapları yer alıyor. 

Yasağa uymayanlara para cezası

1 Ekim itibariyle hiçbir işletmenin bu ürünleri satmasına yasal olarak izin verilmeyecek. Hükümetin yeni politikası sonrasında, yasaya uymayıp plastikleri tedarik etmeye devam edenler, para cezasına çarptırılacak.

Ancak yasak, önceden paketlenmiş gıda ürünleri ya da ambalaj olarak kullanılan tek kullanımlık plastikler için geçerli olmayacak. Yerel yetkililer, yasağı uygulamak için denetimler gerçekleştirecek. 

2042 yılına kadar tüm önlenebilir plastik atıklarının kaldırılması amaçlanıyor

Bakanlık, resmi Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamayla, bu yasağın 2042 yılına kadar tüm önlenebilir plastik atıkların ortadan kaldırılmasına yönelik Çevresel İyileştirme Planı'ndaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacağını duyurdu.

 

Etiketler plastik İngiltere
Yorumlar
Kalan Karakter 800