IBAN ile ödeme alan işletmelere inceleme!

Son dönemlerde, işletmelerin ödemeleri IBAN aracılığıyla istemelerine dair artan şikayetler var. Buna karşılık maliye bu duruma el attı. Vergi müfettişleri, düzenli para transferi yapılan banka hesaplarını detaylı bir şekilde incelemeye aldı.

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sık sık tartışılan "IBAN ile ödeme" işlemlerine odaklandı. Son zamanlarda, bazı işletmelerin kredi veya banka kartı yerine IBAN üzerinden ödeme talep etmelerine ilişkin şikayetler arttı. Bu yöntemin, banka ve POS cihazı komisyonlarından kaçınmak isteyenlerin kazançlarını kayıt dışı hale getirdiği belirtiliyor.

Vergi müfettişleri, kartla ödeme almak yerine IBAN'a havale isteyen işletmeleri takip etmeye başladı. İşletmelerin, IBAN'a havale yaparak fiş ve fatura düzenlemekten kaçındığı bildirildi. Maliye, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çerçevesinde çalışmalarını hızlandırırken, alınan önlemlerin KDV, gelir ve kurumlar vergisi kayıplarını önlemeyi hedeflediği ifade edildi.

Sürekli olarak farklı kişilerden hesaplara para gönderen banka hesabı sahiplerine ceza uygulanacağı belirtildi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın, gelirleri ile harcamaları arasında tutarsızlık olan kişilere yönelik analizlerini hızlandırdığı da kaydedildi.
 
 
 
 
 

Etiketler ıban
Yorumlar
Kalan Karakter 800