Harvardlı Türk Bilim İnsanına Büyük Ödül

Harvard Üniversitesi Kimyasal Biyoloji ve Moleküler Farmakoloji Bölümü'nde çalışmalarını sürdüren Dr. Geylani Can, genç bilim insanlarına verilen 'Transatlantik Araştırma Ödülü'nün sahibi oldu. 

Güncelleme:

Harvardlı bilim insanı Dr. Geylani Can, Amerikan Kanser Araştırma Kurumu ve İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışmada, genç bilim insanlarına verilen 400 bin dolar değerindeki 'Transatlantik Araştırma Ödülü'nün sahibi oldu.

Dr. Geylani Can ödüle layık görülen projesinde hücre bölünmesinin son safhasında meydana gelen DNA hasarlarının nasıl tamir edildiğini inceleyecek. Projesinin amacı, başta kanser olmak üzere birçok hastalık için yeni tedavileri geliştirmede kullanılabilecek hedefleri bulmak olan Can, projesini yaklaşık dört yılın ardından sonlandıracak. Proje, dört yıl boyunca hem Harvard Üniversitesi hem de İngiltere Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından laboratuvar imkanları ile desteklenecek.

Dr. Geylani Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmanın kariyerinin başında olan bilim insanlarının desteklenmesi için düzenlendiğini ve ödülü alan bir Türk bilim insanı olarak çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

Can, şunları kaydetti:

"Kanserli hücrelerin genomunda ise çok büyük bir kaos var. Bu kaosun nasıl başladığını bu projeyle anlamaya çalışıyorum. Her şey yolunda giderken, DNA kendini çoğaltırken ne gibi bir problem oluyor da biz böyle büyük bir karmaşaya gidiyoruz. Projede bunu anlayacağız. Bunun sonucu istediğimiz sonuçlara ulaşırsak sadece kanser değil birçok hastalığın gelişimini engellemiş olacağız.'' 

Yorumlar
Kalan Karakter 800