Geleceğin 5 mesleği! Hangi işler tarih olacak?

2023 İşlerin Geleceği Raporuna göre bugün geçerli olan her 4 işten 1'i yakın gelecekte tarihe karışacak. Yerlerini ise yepyeni iş alanları alacak. Birkaç yıl sonra iş ilanlarında en sık aranacak pozisyonlar ise şu 5 iş olacak...

İşlerin dörtte biri değişecek

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı ve Türkiye çalışmaları TÜSİAD – Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu tarafından gerçekleştirilen “2023 İşlerin Geleceği Raporu” sonuçlarına göre 2027 yılına kadar işlerin yaklaşık yüzde 23'ünün değişmesi, bunun 69 milyonunun yeni iş, 83 milyonunun da artık mevcut olmayan iş olması bekleniyor.

45 ülkede, 27 endüstriyi kapsayan 803 şirketin üst düzey yöneticilerinin cevaplarıyla oluşturulan 2023 İşlerin Geleceği Raporu’na göre, yeşil dönüşüm ve tedarik zincirlerinin yerelleşmesi net iş büyümesine yol açacak. Teknolojiye adaptasyonun ve dijitale erişimin artmasının net iş büyümesi yaratacağı, ancak bunun kaybolacak iş alanları ile dengeleneceği öngörülüyor.

İş ilanlarında nasıl öne çıkılır?

En hızlı büyüyen işlerin yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanlığı, sürdürülebilirlik uzmanlığı, iş istihbarat analistliği ve bilgi güvenliği uzmanlığı olacağı tahmin edilirken; en yüksek mutlak büyümenin de eğitim, tarım ve dijital ticarette olacağı öngörülüyor.

Teknoloji, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yeni işlerin oluşumunda en önemli faktörler olarak öne çıkarken; yapay zeka ve makine öğrenimi, sürdürülebilirlik, siber güvenlik uzmanlıklarının en çok büyüyecek iş rolleri olduğu belirtiliyor. Yenilenebilir enerji mühendisliği, güneş enerjisi kurulum uzmanlığı  ve sistem mühendisliğinin ise, ekonomilerin yenilenebilir enerjiye geçiş hızlarına bağlı olarak gelişebileceği kaydediliyor.

Hangi işler yok olacak?

Türkiye’de teknoloji kaynaklı işlerin büyümesi dünya trendleri ile örtüşürken; veri girişi sorumluları, muhasebeci, yönetici asistanları, şirketlerin finans bölümü çalışanları gibi meslek gruplarının azalmasının ya da yok olmasının ise dünya ortalamasının çok daha üstünde olacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler meslekler
Yorumlar
Kalan Karakter 800