En zenginler listesi değişti! Hangi isim ilk 10'a bile giremedi?

Forbes'un listesinde 14 yıl sonra ilk kez zenginlerin toplam gelirinde azalma görüldü. Geçen yıla göre servetini 60 milyar doların üzerinde artıran Elon Musk, Jeff Bezos'u geçti.

ZENGİNLERİN TOPLAM GELİRİ AZALDI

Forbes'un listesinde 14 yıl sonra ilk kez zenginlerin toplam gelirinde azalma görüldü.  Tesla ve SpaceX'in CEO'su Musk, 2022'de 4 yıl üst üste birinci sırada yer alan eski Amazon CEO'su Jeff Bezos'u ikinci sıraya iterken, ABD'nin en zengin iş insanı olan Musk'ın bunu Tesla hisselerindeki yüzde 11'lik hisse artışına borçlu olduğu belirtildi.

BILL GATES ÜÇÜNCÜ SIRADA

Listede, Amazon hisselerinde yüzde 27'lik bir kayıp yaşayan 2 numaralı Bezos'u, eşiyle birlikte kurduğu vakfına yılın başlarında 20 milyar dolar bağışlamasına rağmen yazılımcı ve yatırımcı iş insanı Bill Gates takip etti.

ZUCKERBERG İLK 10 GİREMEDİ

En zengin ABD'li iş insanı listesindeki ilk 20 kişinin 1,6 trilyon dolar değerindeki servetinin, Forbes 400'ün toplam servetinin yüzde 40'ına karşılık geldiği kaydedildi.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise geçen yıl 3 numarayı işgal ettiği listede 11. sıraya gerileyerek ilk 10'a giremedi.

Eylül 2021'den bu yana servetinin yarısından fazlasını (76,8 milyar dolar) kaybeden Zuckerberg, son bir yılda en çok para kaybeden Forbes 400 zenginleri arasında ilk sırada yer aldı.

ZENGİNLERİN TOPLAM GELİR KAYBI  YÜZDE 11

Forbes Wealth Editör Yardımcısı Chase Peterson-Withorn, Forbes 400'ün geçen yılki toplam varlığının 4,5 trilyon dolar olduğunu bu yılki toplamın ise 500 milyar dolar daha az olduğunu belirtti.

Withorn, “Zenginler her zaman daha da zenginleşmiyor. Birçok Amerikalı gibi ülkedeki en zengin 400 kişi, borsada yavaşlama yaşıyor. Toplamda bir yıl öncesine göre yüzde 11 daha fakirler." ifadelerine yer verdi.

Çaya ve kahveye kaç para harcıyorsunuz? Çaya ve kahveye kaç para harcıyorsunuz? Eylül ayında maaşınızın ne kadarını dışarıda kahveye, çaya harcadığınızı biliyor musunuz?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800