Emeklilerden talep: 'Bankalar promosyon tutarlarını yükseltmeli'

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarındaki artışlara rağmen, bankaların emeklilere sunduğu promosyon miktarlarının değişmediğini ifade ederek, bankalardan promosyon rakamlarının artırılmasını talep etti.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin banka promosyonu hakkından yararlanabilmesi için uzun yıllar süren bir mücadele verdiklerini belirterek, bu mücadelenin meyvesini alarak 2015 yılından itibaren emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmeye başlandığını ifade etti.

Ergün, "Emeklilerin promosyon rakamı, SGK ile bankalar arasında imzalanan protokolle belirleniyor. Bu protokoldeki rakamlar asgari promosyon rakamlarını içeriyor. Kamu bankaları bu konuda cimri davranıp bu protokoldeki asgari tutarları verirken, özel bankalar kısmen de olsa bir rekabet içerisinde olup, daha yüksek promosyon rakamları veriyor. Bugün itibarıyla kamu bankaları 10 bin lira ve üzeri emekli aylığına üç yıl için 5 bin lira promosyon verirken, özel bankalar çeşitli koşullarla bu rakamı 15 bin liraya kadar yükseltebiliyor" açıklamasında bulundu. 

'Bankalar promosyon rakamlarını yükseltmeli'

En düşük emekli maaşının 10 bin lira olduğunu anımsatan Ergün, "Hiç artış yapılmadığı varsayılsa bile en düşük emekli aylığının yıllık toplamı 120 bin lira, üç yıllık toplamı ise 360 bin lira. Kamu bankalarının üç yıl için verdiği 5 bin liralık promosyon, mevcut aylık rakamı dikkate alındığında üç yıllık toplam 360 bin liranın yüzde 1,3'üne karşılık geliyor. Bu oranı çok çok düşük buluyoruz. Emekli maaşları artıyor ama bankaların emeklilere verdiği promosyon rakamları adeta yerinde sayıyor. Başta kamu bankaları olmak üzere bankalar promosyon rakamlarını yükseltmeli" dedi. 

Ergün, bankaların yüksek karlılık oranlarına rağmen emeklilere yönelik cimri tavrının devam ettiğini vurgulayarak, "Geçtiğimiz yıl, Türkiye'nin en büyük 10 bankası toplamda 506,8 milyar lira net dönem karı elde etti. Bu bankaların toplam karında bir önceki yıla kıyasla yüzde 40,4'lük bir artış yaşandı. Bu çerçevede, emeklilerin düşük promosyon rakamlarına tabi tutulması kesinlikle kabul edilemez" şeklinde konuştu.

Emeklilerin, SGK ile bankalar arasındaki promosyon protokollerinin tarafı olmak istediklerini vurgulayan Ergün, "Emeklilere banka promosyonu hakkının mimarı olan TÜED, SGK ve bankalarla birlikte promosyon rakamını belirlemek, imzalanacak protokolün tarafı olmak istiyor. Emeklilerin en büyük sivil toplum örgütü olarak, bu en doğal hakkımız. Yıllarca verdiğimiz mücadele sonucu elde ettiğimiz banka promosyonlarımızı, enflasyon canavarı ve bankaların pula döndürmesine müsaade etmeyeceğiz. Bankalar, taleplerimiz doğrultusunda promosyon rakamlarını artırmazsa üzerinde çalıştığımız alternatifleri hayata geçirmek için daha istekli ve kararlı davranacağız" dedi.

Etiketler banka emekli promosyon
Yorumlar
Kalan Karakter 800