Borsa’yı sarsan Mir hangi bankalarda var?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftaya kayıpla başladı. Geçen haftayı yüzde 9 düşüşle kapatan Borsa, dün de yüzde 5.26 değer kaybı yaşayarak, günü 3.199,54 puandan tamamladı. Peki Borsa neden düşüyor. Mır ödemelerinin askıya alınmasının Borsa’ya etkisi oldu mu?

Geçen haftayı yüzde kayıpla kapatan Borsa İstanbul'da dün sabah saatlerinde toparlanma yaşanmış ancak öğleden sonra tekrar satışlar gelmesiyle günlük kayıp yüzde 5’i aşmıştı. Ardından da devre kesici sistemin devreye girdiği duyurulmuştu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan Borsa İstanbul'un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesine ilişkin açıklamada, saat 17.07 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin tetiklendiği ve Pay Piyasası'ndaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

MİR ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

Borsa İstanbul'un devre kesicilerinin çalışmasını zorunlu kılan gelişmelerde İş Bankası'nın, Rus ödeme sistemi Mir'i askıya almasının da etkili olduğu belirtildi. Bankacılık sektörü hisseleri ciddi oran düşüş yaşarken, bankacılık endeksinin yüzde 9.11 değer yitirmesi Rusya merkezli Mir ödeme sistemindeki gelişmeye bağlandı.

Mir ödeme sistemi, Rusya Merkez Bankası’nca 1 Mayıs 2017'de kabul edilen yasa ile kurulan bir ulusal ödeme sistemidir. Sistem, Rusya Ulusal Kart Ödeme Sistemi tarafından işletilmektedir ve Rusya Merkez Bankası'nın yüzde yüz iştirakidir. Sistem, 2016 yılında, birkaç Rus bankasının ABD merkezli Vise ve Master Card tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle hizmetlerin reddedilmesinin ardından potansiyel elektronik ödeme bloklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak tasarlandı.

 HANGİ BANKALAR MİR KULLANIYOR

 MIR, ABD izleme Visa, MasterCard ve PayPal Ödeme Sistemlerine Rus alternatiftir. Türkiye İş Bankası, MIR markalı kartlar tüm Bankamatiklerinde ve üye iş yerlerinde kabul eden Türkiye'deki ilk banka oldu. Ziraat Bankası ve Vakıf Bank da Mir kartını kullanan bankalardan. Son olarak Deniz Bank ve Halkbank da Mir kart sistemine dahil olmuştu.

Banka kartları hakkında bilmeniz gerekenler Banka kartları hakkında bilmeniz gerekenler Her gün banka kartlarını kullanıyoruz. ATM'lerden para çekiyor, faturalarımızı ödüyoruz, alışveriş yapıyoruz ve para gönderiyoruz. Ancak, banka kartları hakkında hiç bilmediğimiz birkaç şey var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800