Araç muayenesi ücreti zamlanacak! Yüzde 58,46'lık zam yolda!

2024 yılında planlanan araç muayene ücretlerine yönelik belirlenen zam oranları kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Bu konuda açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın mali durumunu koruma talebinde bulundu. Araç muayenesine zam yapılacağı duyuruldu. İşte detaylar...

Güncelleme:

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2023 yılında uygulanacak araç muayene ücretlerine yönelik yapılan yüksek zammı eleştirerek bu artışın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Palandöken, yüzde 58,46'lık zammın kabul edilemez olduğunu belirterek, esnafın enflasyona karşı korunmasını talep etti. Konuyla ilgili ayrıntılar...

“2024 yılında muayene ücretlerine yüzde 58,46'lık zam kabul edilemez”

Bendevi Palandöken, enflasyonun esnafı mağdur ettiğine dikkat çekerek, esnafın enflasyona karşı korunması konusunda çağrıda bulundu. Palandöken'in bu konudaki açıklamaları şu şekilde:

"2024 yılında araç muayene ücretlerine yapılacak yüzde 58,46'lık zam kabul edilemez, edilmemeli. Özel araçlar için en az 2 yılda bir, ticari araçlar için ise her yıl düzenlenen araç muayene ücretleri sürücülere büyük bir külfettir. Sadece arıza tespiti için bu kadar yüksek ücret almak haksızlık olur. Esnafı zorlayan birçok unsur var. Araçların yıllık bakımları, sigortaya sürekli gelen zamlar, sabit giderler, mazon, lastik ve benzin gibi ihtiyaçlar giderleri daha da artırmakta. Bu yıl yaşanan yüksek enflasyondan dolayı bu maliyet artışları göz önünde bulundurularak zam yapılmalı. Hatta yıllık muayene zorunluluğu olan ticari araçlar için de özel indirim yapılmalı."

Araç muayenesi ücreti zamlanacak! Yüzde 58,46'lık zam yolda! resim: 0

“Muayene ücreti geciktiğinde %5 faiz alınıyor”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken muayene ücretinin gecikmesi durumunda alınan faiz oranı hakkında şunları ifade etti: “2023 yılında otobüs, çekici ve kamyon muayene ücretleri 554 TL şeklindeydi. Otomobil, kamyonet, özel taşıt, minibüs, arazi taşıtı ve römork araçlar için 149,60 TL idi. Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için ise vergi ücreti 585,60 TL ödenmekteydi. Kredi kartı ya da banka kartıyla ödenen araç muayene ücretlerine bir de hizmet bedeli tutarı ekleniyor. Diğer yandan ise muayene süresi geçtiğinde her ay %5 faiz bedeli ekleniyor.”

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800