16 soruda İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, "İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası" kapsamındaki arsa ve iş yeri başvurularına ilişkin merak edilenleri 16 soruda yanıtladı.

1 20 İLK EVİM İLK İŞ YERİM KAMPANYASININ AMACI NEDİR?
İLK EVİM İLK İŞ YERİM KAMPANYASININ AMACI NEDİR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları şöyle:

- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek, ülkemizi daha ileriye taşımak, gençlerimize çok daha güzel yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla birlikte tedarik zincirindeki bozulmalar, küresel ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle artan maliyetler barınma noktasında fahiş artışları da beraberinde getirdi. Bakanlık olarak, TOKİ eliyle "İlk Evim, İlk İş Yerim" kampanyasını hazırladık.

2 20 İLK EVİM, İLK İŞ YERİM PROJESİNE KAÇ BAŞVURU OLDU?
İLK EVİM, İLK İŞ YERİM PROJESİNE KAÇ BAŞVURU OLDU?

"İlk Evim" sosyal konut projesi kapsamında e-Devlet ile Ziraat Bankası ve Halk Bank üzerinden 10 Ekim 2022 tarihi itibarıyla 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, gerekli evrakı beyan eden 4,5 milyon vatandaşımızın da başvuru süreçleri tamamlandı. Başvuru süreci 31 Ekim'de tamamlanacak. "İlk Evim Arsa" ve "İlk İş Yerim" kampanyasında 10 Ekim tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Kasım tarihinde sona erecek.

3 20 KONUT AMAÇLI ARSA SAYISI NE KADAR OLACAK?
KONUT AMAÇLI ARSA SAYISI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 250 bin olarak planlanan konut amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde konut arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu yıl aralık ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi belli olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 yıl içerisinde de etaplar halinde tüm arsaların altyapı çalışmalarını tamamlayacağız.

4 20 SOSYAL KONUTA BAŞVURAN KONUT ARSASINA DA BAŞVURABİLİR Mİ?
SOSYAL KONUTA BAŞVURAN KONUT ARSASINA DA BAŞVURABİLİR Mİ?

Vatandaşlar hem konuta hem de konut amaçlı arsaya başvuru yapabilir. Her ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi birden çıkarsa birini tercih edebilecek.

5 20 KONUT ARSASI ALANLARA SAĞLANACAK İMKANLAR NELERDİR?
KONUT ARSASI ALANLARA SAĞLANACAK İMKANLAR NELERDİR?

İlk defa vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, ev yapmaya hazır arsa alternatifiyle düşük gelir grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye uygun şekilde ve belirlenen süre içinde kendi evini yapabilecek. Gerekli teknik ve hukuki destekleri, Bakanlık olarak, TOKİ olarak istisnasız her vatandaşımıza sunacağız. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecek. Ayrıca, yine müşterek parsellerde hak sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda da her türlü proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır hale getirip hak sahibi vatandaşlarımızın hayal ettikleri evi yapabilmeleri adına gerekli teknik destek de sağlanıyor.

6 20 MÜŞTEREK VE MÜSTAKİL KONUT ARSALARININ DETAYLARI NELERDİR?
MÜŞTEREK VE MÜSTAKİL KONUT ARSALARININ DETAYLARI NELERDİR?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan en fazla brüt 150 metrekare konut yapmaya müsait müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta müşterek parseller bulunuyor. Müşterek parsellerde hak sahipleri çoğunluk sağlar ve inşa konusunda yardım talep ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar zemin artı 4 katı, 5 katı geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilir. Bu yıl aralık ayı itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde hak sahibi belli olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların altyapı çalışmaları tamamlanacak.

7 20 KONUT ARSALARINDA ÖDEMELER NE OLACAK?
KONUT ARSALARINDA ÖDEMELER NE OLACAK?

Müstakil parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vadeyle ve faizsiz bir şekilde yapılabilecektir.

8 20 KONUT ARSASI ALAN NE ZAMAN EV YAPTIRABİLECEK?
KONUT ARSASI ALAN NE ZAMAN EV YAPTIRABİLECEK?

Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine arsa tahsis tarihinden itibaren ilk yıl içerisinde (altyapısı tamamlanmış ise) konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart olacak. Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra tapu senedinin tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde (altyapısı tamamlanmış ise) konutunu yapmaya başlamaları ve imar planı koşullarına göre tüm bloklar için zemin kat taban döşeme seviyesini en geç 2 yıl içinde bitirmeleri şart olacak.

9 20 KONUT ARSALARININ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NASIL OLACAK?
KONUT ARSALARININ İLLERE GÖRE DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız konut arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzde 40'ını şehir merkezlerinde, yüzde 60'ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon konut amaçlı arsamızın bazı illerdeki dağılımı ise şöyle: "Konut amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul'da, 100 bini Ankara'da, 25 bini İzmir'de, 45 bini Gaziantep'te, 55 bini Konya'da, 25 bini Kayseri'de, 30 bini Diyarbakır'da, 28 bini Eskişehir'de, 26 bini 700 Van'da, 23 bini Antalya'da."

10 20 KURALAR NE ZAMAN ÇEKİLECEK?
KURALAR NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

2023 yılının ilk çeyreğine kadar konut ve arsalar için tüm kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

11 20 KONUT ARSASINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?
KONUT ARSASINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, belediye sınırları içinde ikamet etmek veya o ilçe nüfusuna kayıtlı olmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak. Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak) başvuru başlangıç tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden önce projenin bulunduğu belediye sınırları içerisinde ikamet etmek veya aşağıda belirtildiği gibi ilgili nüfusa kayıtlı olmak.

12 20 50 BİN İŞ YERİ NERELERDE YAPILACAK?
50 BİN İŞ YERİ NERELERDE YAPILACAK?

Türkiye'nin 7 bölgesinde yer alacak. Proje kapsamında 50 bin iş yeri için ilk etapta Ankara'dan Adana'ya, Erzurum'dan Diyarbakır'a, Kastamonu'dan Konya'ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni iş yeri yapılacak. Küçük ve orta ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

13 20 50 BİN İŞ YERİNİN ÖDEMESİ NASIL OLACAK?
50 BİN İŞ YERİNİN ÖDEMESİ NASIL OLACAK?

50 bin iş yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve genç girişimcilere sunuyoruz. Bu iş yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük katkı sunacak. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Böylece ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır katkı sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan küçük işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/iş yeri alanlarımızla küçük işletmeciye destek olacağız. Kendi işini kurmak isteyen genç kardeşlerimizi dükkan ve ofis sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

14 20 İŞ YERİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
İŞ YERİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi, Vergi Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dair belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde iş yeri olmaması.

15 20 KAMPANYANIN KONUT SATIŞI VE KİRA FİYATLARINA ETKİSİ NE OLACAK?
KAMPANYANIN KONUT SATIŞI VE KİRA FİYATLARINA ETKİSİ NE OLACAK?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut sayısını 2 milyona, diğer projelerle birlikte devlet olarak ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değeri olan proje diğer sektörlerimizi de etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında yol açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır.

16 20 SOSYAL KONUTLARIN İLK TEMELLERİ NE ZAMAN, NERELERDE ATILACAK?
SOSYAL KONUTLARIN İLK TEMELLERİ NE ZAMAN, NERELERDE ATILACAK?

Sosyal konutlarımızın ilk temellerini Ankara'nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim'de, Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

17 20
18 20
19 20
20 20
Etiketler ilk evim
Yorumlar
Kalan Karakter 800