Zor zamanlarda nasıl gülümseyebiliriz?

Size içinizde yaşayan sonsuz bir mutluluk kaynağı olduğunu ve bundan yararlanmanın karmaşık olmadığını söylesek inanır mısınız? Sıkıcı gündemlerin ortasında bile, kalbinizde orada, sizi bekliyor!

Güncelleme:

Umutsuzluk, korku, endişe, öfke, keder, yalnızlık gibi duygular yaşıyor olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz. Şu anda hepimiz bir bunalım alanındayız. Bu duygular gerçek, kimse inkâr edemez. Ama işte iyi haber: Dünyanın başına bela olan dertlerin aklınıza bulaşması ya da kalbinize dokunması gerekmiyor. Gülümsemek sizin panzehriniz olacak! Yaşadığınız her sevinç anı bir kıvılcım gibidir, karanlığınıza ışık tutar ve dönüşüme giden yolu aydınlatır. 

Duvarlar örmeyin

Zihninize istemeden duvarlar örmüş olabilirsiniz. Zihninizi kilitli tutabilir ve kendinizi korumanın bir yolu olarak kalbinizi denklemin dışında tutabilirsiniz. Ama inanın böyle yaparak hiçbir şeyi koruyamazsınız.

Zihninizden kalbinize giden bir yol açmalısınız

Televizyon, sosyal medya ve daha fazlasıyla kendinizi duygularınızdan uzaklaştırmak için çok fazla zaman harcamak kolay olabilir. Sizi, geçici duygularınızla temel doğanız arasında ayrım yapma yeteneğinizi bozan zihinsel karmaşaya sokar. Bakış açınızı kaybettiğiniz için o anın duygusuna kapılabilirsiniz. Kafanıza takabilirsiniz.

Ancak iyi haber şu ki, kontrolü ele alıp zihniyetinizi değiştirebilirsiniz. Bakış açınızı değiştirdiğinizde, kolaylıkla kalbinize gidebilirsiniz.

Kalbinizin sesini dinleyin

Kalbinize bağlanarak, niteliklere erişebilir ve inanılmaz zorlu anlarda bile size rehberlik etmelerine izin verebilirsiniz. Kalbinize eriştiğinizde, bakış açınız zorlukları öğrenmek, büyümek ve genişlemek için bir fırsat olarak görmek için değişir. Koşullarınızın kurbanı olmayı bırakırsınız ve bunun yerine, koşullarınızın ruhsal uyanışınıza katkıda bulunmasına izin vermenin yollarını bulursunuz. Kalbinize dokunmak, koşullarınızın üstesinden gelmenize, günlük anlara neşe getirmenize ve uyanışınızı dünyayla paylaşmanıza yardımcı olur!

İşte günlük hayatta gülümsemeyi destekleyen dört basit aktivite.

1. Dans edin

Dans etmek, müziğin içinizden akmasına, vücudunuzu sezgisel olarak hareket ettirmenize, nabzınızın hızlandığını ve nefesinizin içinizde dolaştığını hissetmenize izin verir. Bu çok muazzam bir salıverme olabilir ve kalbinize inmenize ve sevinci ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

2. Meditasyon yapın

Meditasyonda ister 5 ister 50 dakika geçirin, bu kendini sevme eyleminin karşılığını fazlasıyla alır. Zihninizi dağıtacak, kalbinize bağlanacak ve zor zamanlarda direncinizi artıracak.

3. Günlük tutun

Günlük tutmak, zihninizdeki gürültüyle olan ilişkinizi değiştirmenin ve sizi geride tutabilecek zararlı düşünce kalıplarının daha fazla farkına varmanın bir başka etkili ve zarif yoludur. 

4. Bağlantı kurun

İnsan deneyimi inanılmaz derecede güçlü. Başkalarıyla en küçük etkileşimlerde bile neşe bulabilirsiniz.

Gülmenin Faydaları

  • Kalbinizde yaşamaya başladığınızda, kendiniz ve dünya ile hissetme ve ilişki kurma şeklinizde ani değişimlerin tadını çıkaracaksınız.
  • Zihninizdeki gürültünün biraz azaldığını ve zihinsel gevezelikle olan ilişkinin değiştiğini, odaklanmayı ve anda kalmayı kolaylaştırdığını fark edeceksiniz.
  • Kendinizi, hareket halindeyken gerçek bir neşe ifadesi olarak meditasyon pratiğinize özlem duyacak ve kalbinizde bulduğunuz aidiyet duygusunu besleyeceksiniz.
  • Kalbiniz gökyüzü kadar geniş ve güneş kadar parlak kalırken, duyguların geçici doğasına güvenmeye başlayacaksınız, onları tepenizden geçen bir bulut veya fırtına gibi deneyimleyeceksiniz.
  • En sevdiğiniz şarkı sırasında vücudunuzu hareket ettirmeye çağrıldığınızı hissettiğinizde, kimsenin ne düşündüğü hakkında endişelenmeyeceksiniz çünkü kalbiniz neşeyle dolup taşacak.
  • Daha sağlıklı seçimler yapmak sizi neşelendireceğinden, zamanınızı daha sağlıklı geçirme yollarına yöneldiğinizi ve geçmişteki sağlıksız alışkanlıklarınızı bıraktığınızı göreceksiniz.
  •  COVID-19 kadar bulaşıcı olan neşe yaydığı için başkalarına hizmet etmenin küçük yollarını fark edeceksiniz.
  • Başkalarına da örnek olacak, onları da kalplerinden yaşamaları için teşvik edeceksiniz. Sevincinizi ne kadar çok paylaşırsanız, o kadar çok sevinç yaşarsınız çünkü sevinci paylaşmak onun kendi ödülüdür ve içinizde erdemli bir döngü yaratır.

Dünyada bu kadar çok belirsizlik ve her gün yeni bir seçim varken neden iyi olmayı seçmiyorsunuz?  İşlerin yerine oturmasını beklerken, koşullarınızın kurbanı olmayı reddetmeye çalışın. Bakış açınızı değiştirin ve bu zorlu zamanları görme şeklinizi değiştirin ve önünüzdeki fırsatı tanımak için kalbinizi açın. 

 

Tebriz'den Trabzon'a ÖzgürlükBugünkü Posta Gazetesi köşemde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Trabzon Kızlar Manastırı’nda düzenlenen ‘Mina‘nın Çocukları’ projesinin, Kolektif ‘Yansıma’ sergisi hakkında yazdım. Kalbimi de orada bıraktım...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800