Ufak Değişimlerle Hayatınızı Değiştirin

Alışkanlıklar hayatımızda büyük önem taşıyor, hatta olmazsa olmazlar. Bunu örümcek ağına benzetebiliriz, dışarıdan kırılgan ve kolayca yıkılabilir görünüyorlar ancak aslında bir çelik kadar sağlamlar.

Bazıları hayatımıza büyük katkı sağlarken bazıları ise hayatımızı sabotaj edebiliyor. Hayatınızı sabote eden bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, hayatınızda büyük değişimlere yol açabilir.

1
Kurtarıcıyı Beklemek

“Bir gün bir mucize olacak, belki piyango çıkacak ve finansal hayatım yoluna girecek” Bu hayal bir çok kişinin aklının köşesinde yer alır. Ama bu hayalin gerçeklerle aranıza bir set çekmesine izin vermemelisiniz. Finansal hayatınızı mucizelere bırakmak yerine bugün gerçekçi bir bakış açısıyla ipleri elinize alma kararı alın. Asıl mucize ufak adımlarla tam da bu anda başlayacaktır.

2
Pes Ettim

“Finansal konulardan çok sıkılıyorum o yüzden uğraşmıyorum.” Ancak huzurlu bir finansal gelecek için bu alışkanlığınızı kırıp harekete geçmelisiniz. Her gün küçük bir adımla finansal hayatınızı düzene koymak düşündüğünüz gibi sıkıcı olmayacaktır.

3
Korkuyorum

“Hata yapmamak için yatırım da yapmıyorum.” Korku, hayatta kalmak için en doğal içgüdüdür. Ancak bu korkunuzun sizi engellemesine izin vermeyin. Ufak miktarlarla başlayarak risk iştahınız çerçevesinde, bildiğiniz, tanıdığınız yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti yapabilirsiniz.

4
Hedefim Yok

“Hedeflerim çok büyük olduğu için hiç hedef belirlememeyi tercih ediyorum.” Hedefiniz olmadan bir noktaya ulaşmanız çok zor. Hiç hedef koymamak yerine başlangıç olarak küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Bunlara ulaştıkça hedeflerinize ulaşma konusunda inancınız da motivasyonunuz da artacaktır.

5
Alışkanlık 5: Para mı Var ki!

“Para mı var da kendime yatırım yapayım.” Kendi potansiyelinizi ve başarılarınızı arttırmak için kendinize yatırım yapmanız önemli. Harcamalarınızı yazma alışkanlığı edinin. Yaptığınız harcamalardan “olmasa da olur” dediklerinizi keserseniz kendinize yatırım yapmak için  ihtiyacınız olan parayı da bulabilirsiniz.

6
Alışkanlık 6: Olsun da Bakarız

“Olsun da o zaman düşünürüz.” Beklenmedik durumlar olunca bir şekilde hallederiz düşüncesi sizi finansal açıdan zor duruma sokacak sürecin başlangıcı demek oluyor. Ne zaman ne olacağını bilemeyiz. Hemen bugün beklenmedik durumlar için, 3’e 5’e bakmadan, acil durum fonunuzu oluşturmaya başlayın.

7
Alışkanlık 7: Bilgi Her Yerde

“Bilgi her yerde var, neden bunun için para ödeyeyim ki.” Herkse, her duruma yönelik aksiyon planı farklıdır. O gördüğünüz bilgilerin bir çoğu genel bilgiler ve herkes için geçerli değil. Finansal hayatınızı yoluna koymak için uzmandan destek almaktan çekinmeyin.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol