Para Mutluluğu Satın Alabilir mi?

Duygusal refahınız muhtemelen daha fazla parayla çok fazla artış göstermeyecektir. Maaşınız istediğiniz gibi olmasa da mutluluk hala sizinle… Belki de birikimlerinizi artırdınız ve fazladan harcayacak paranız var.

Duygusal refahınız muhtemelen daha fazla parayla çok fazla artış göstermeyecektir. Maaşınız istediğiniz gibi olmasa da mutluluk hala sizinle… Belki de birikimlerinizi artırdınız ve fazladan harcayacak paranız var. Her şey onu nasıl harcadığınızla ilgili; deneyimler satın almak, zaman satın almak ve paranızı bağışlamanın bilimsel olarak mutluluğunuzu artırdığını gösteriyor.

Araştırmalar, “sahip olmak” yerine “yapmanın”, deneyime öncesinde, deneyim sırasında ve deneyim sonrasında insanlara daha fazla mutluluk getirdiğini gösteriyor. Ayrıca, daha az satın alma pişmanlığına sahip olma eğilimindeler. Bu nedenle, arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemekle bir çift yeni spor ayakkabı arasında seçim yapmanız gerekirse yemeği tercih edin. Deneyimler gibi, zaman da değerlidir. Tükenmişliğin genç çalışanlar arasında yayılmasıyla birlikte, insanlar gün içinde yeterince vakitleri olmadığını giderek daha fazla hissediyorlar. Potansiyel bir çözüm ise, size zaman kazandıracak satın alımlarla saatlerinizi geri satın almaktır.

Şimdi finansal açıdan pandemi öncesine göre daha iyi durumda olacak kadar şanslıysanız, varlığınızı da paylaşmak isteyebilirsiniz. Sinir bilimsel çalışmalarda cömertlik mutlulukla ilişkilendiriliyor. Cömert olmayı planlamak bile insanları daha mutlu etmek için yeterli bir faktör olarak görülüyor. Ve ne kadar vermeyi planladığınızın bir önemi neredeyse yok. (Sonuçta, önemli olan düşüncedir.) Küçük bir hediye bile, çok fazla hediye vermekle aynı ruh hali artırıcı etkiye sahip. Dolayısıyla cömertlik, iş arkadaşınıza bir fincan kahve almak veya köpeğinize bir oyuncak almak şeklinde olabilir.

Hepsini bir anda harcamayın

Mayıs ayında yapılan bir ankete göre, ABD'li tüketicilerin yarısından fazlası Covid-19 sonrası dönemde kendilerini tedavi etmek için fazladan para harcamayı planlıyor. Elbette kişisel tüketim, GSYİH'nın yaklaşık %70'ini oluşturan ekonomik toparlanmanın anahtarıdır. Ancak bazen korku ve yorgunluk, banka hesabınızı tamamen boşaltmanıza neden olabilir. Davranışsal ekonomistler buna “sıcak durum”, yoğun, güçlü bir hızlı düşünme tarzı diyorlar. Kendinizi bu durumdan caydırmak zor olsa da davranışsal ekonomistler öz farkındalığın sizi daha büyük resmi düşünmenize ve bir satın alma işlemi yapmak için 24 saat beklemek gibi küçük adımlar atmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Sonuç olarak

Artık tekrar gün ışığını görmeye başladığınıza göre, unutmayın: harcamak her zaman suçluluk anlamına gelmez. Bilim diyor ki deneyim satın almak ve başkalarına yatırım yapmak size daha fazla memnuniyet ve daha az pişmanlık getirecektir.

 

Para Durumunun Takipçisi Ol!Shlomo Benartzi ve Yaron Levi tarafından yapılan bir araştırma, harcama ve yatırım performansını izlemek için bir mobil uygulama kullanan katılımcıların harcamalarını yaklaşık azalttığını buldu.

 

Etiketler Para ve Mutluluk
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store