Fazla Harcayana “DUR” Diyen Çanta

İskoçyalı üç öğrenci sahibini tasarrufa yönlendiren bir el çantası geliştirdi. Çanta alışveriş sınırını aşan sahibini yüksek sesle uyarıyor. İskoçya'nın Dundee kentinde, üç tasarım öğrencisinin geliştirdiği çanta kredi kartının yerinden bir kaç kez çıkarılması sonucu uyarı yapmaya başlıyor. Çanta, kredi kartı yerinden çıkarılınca, "Aklından...

İskoçyalı üç öğrenci sahibini tasarrufa yönlendiren bir el çantası geliştirdi. Çanta alışveriş sınırını aşan sahibini yüksek sesle uyarıyor.

İskoçya'nın Dundee kentinde, üç tasarım öğrencisinin geliştirdiği çanta kredi kartının yerinden bir kaç kez çıkarılması sonucu uyarı yapmaya başlıyor.

Çanta, kredi kartı yerinden çıkarılınca, "Aklından bile geçirme", "Biraz aşırıya kaçmadın mı?", "Ooo, yine mi?” gibi cümleler kurmaya başlıyor. Kredi kartının bir süre sonra yerine konulmaması halinde, harcamaya devam edildiğini algılayan çanta,kalabalık içinde sahibini utandıracak sözler söylüyor. Kartın yerine konulması durumunda "Sözümü dinleyeceğini biliyordum" diyor.

Çantada kredi kartının konulduğu yerde bir sensör bulunuyor. Kart yerinden çıkarılınca sensör, çantanın tabanına yerleştirilen elektronik devrelere sinyal gönderiyor ve sesli uyarılar devreye giriyor. Öğrenciler, toplu üretimin yapılabileceği beklentisinden ziyade çantayı bir konsept olarak tasarladıklarını söylüyor. Rebecca Smith adlı öğrenci, "Tasarımı değişim yaratmak ve diyalog başlatmak amacıyla kullanıyoruz. İnsanların görmesini ve iletişime girmesini istiyoruz" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store