10 Adımda Sade Bir Yaşam

Hayat yoğun, günlük işler, trafik, sosyal yaşam, iş hayatı derken bir koşuşturmadır alıyor başını gidiyor. Bu kargaşanın içinde hayatınız ne denli sade olursa hem ruhunuz ferahlar, hem zaman yönetimi beceriniz artar. Adım adım sade yaşama geçmeye ne dersiniz?
1
Altın Kural

Sahip olduğunuz her şey bir bir değerinize, bir amacınıza hizmet etsin.

2
Kirala - Ödünç Al

Ev ya da araba almak yerine kiralamak herkesin kulağına doğal geliyor ama iş diğer eşyalara gelince bir adım geri duruyoruz nedense.
Oysa amacımız işimiz görülsün, ihtiyacımız giderilsin ise, kiralamak ya da ödünç almanın avantajı büyük.
Sadece bir kere giymek için alınan elbiseler, kitaplar ya da arkadaşımda gördüm çok beğendim diye alınanlar…
Durun! Özel bir gece için elbise almak yerine, elbise kiralayarak ya da arkadaşınızdan ödünç alarak çok ciddi bir miktar para tasarruf edebilirsiniz.. Sırf arkadaşınızda beğendiğiniz için almak istediğiniz bir kıyafet varsa, onu da kendisinden 1-2 günlüğüne ödünç isteyip hevesinizi giderebilirsiniz.
Kitaplarda da aynı şekilde değiş tokuş modelini uygulayabilirsiniz.

3
Elektronik Dünyası

Aman onun makinesi çıkmış alalım, bu cihazla yaşamım kolaylaşacak… diye diye aldığınız ancak bir türlü kullanmadığınız elektronik eşyalar varsa hepsini bir yerde toplayın. Çekin fotoğraflarını, internetten satışa çıkartın ya da arkadaş gruplarınızda paylaşıp, ihtiyacınız olan şeylerle değiş tokuş yapabileceğinizi söyleyin.

4
Misafirlere Özel

Evlerde, misafir gelince kullanırım diyerek alınan yemek takımları, servis ekipmanları, fincan setleri… onlarca şey oluyor. Sizin en değerli misafiriniz sizsiniz. Ya çıkartın hepsini, kullanın ya da elinizden çıkartın. Eminim kendi kullandığınız her şey zaten misafirlerinize de sunabileceğiniz kadar değerlidir. Unutmayın ki sizin evinizde dolap bekleyen bir şey bir başkasının hayali olabilir. Paylaşın…

5
Gün Gelir

Elbet zayıflayacağım o zaman giyerim, modası tekrar gelirse kullanırım… gibi gibi nedenlerle dolap bekleyen onlarca kıyafet oluyor. İşinize yarasalar, üzerinize olsalar ya da yeterince seviyor olsaydınız elbet kullanırdınız. Maden kullanmıyorsanız o zaman bırakın başkaları kullansın. Arkadaşlarınızla toplaşın bir evde, herkes kendi giymediklerini getirin, değiş tokuş yapın. İnternetten ikinci el sitelerden satın ya da bir ihtiyacı olana verin. Dolabınızdaki boşalmayla birlikte sahip olduklarınızı çok daha efektif kullanacağınıza emin olabilirsiniz.

6
Kağıtlar Belgeler

Elinize geçen her belgeyi, kağıdı bir dolaba koyup sonrasında bir daha yüzüne bile bakmayanlardansanız hemen harekete geçme zamanı. Çıkartın hepsini yerlerinden, saklamanız gereken belgeler dışındakileri geri dönüşüme atın gitsin. Hem doğaya fayda sağlayın, hem evinizi ferahlatın. Kıyamadığınız mektup, belge varsa telefonunuzla fotoğrafını çekin, o şekilde saklayın.

7
Ya Lazım Olursa

İnanın olsaydı olurdu. Ya bir gün lazım olursa diye ne evinizi ne kafanızı meşgul etmeyin. Son bir yılda elinizi bile sürmediğiniz ne varsa elden çıkarmak için hazırlayın. Hatta ihtiyacı olan bir arkadaşınıza verip, ihtiyacınız olduğunda kullanmak için isteyebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

8
Anısı var

Sizin için duygusal anlamı dışında hiçbir şey ifade etmeyen eşyalarınız elden çıkarmanın vakti gelmedi mi? Size gördüğünüzde keyif veren eşyalar dışındakileri bırakın birilerinin işine yarasın, anıları anlamlı kılınsın.

9
Eşya değil deneyim

Evinizdeki dağınıklıktan kurtulup kendinize ferah bir alan açtıktan sonra bundan sonrası için karar alın. Evinizi, odanızı, gardırobunu, ofisinizdeki masanızı eşyalarla doldurmaya para harcamak yerine kendinize, sizi mutlu edecek deneyimlere para harcayın.

10
Dijital temizlik

Bilgisayar, telefon… açın bakın bakalım telefon, bilgisayar ekranınızdaki uygulamaların kaçını kullanıyorsunuz? Telefonunuz, bilgisayarınız fotoğraf, belge çöplüğüne mi dönmüş? Hemen başlayın temizliğe. Saklamak istediklerinizi klasörlere koyun, kullanmadıklarınızı silin. Dijital hayatınızda da kendinize ferah bir sayfa açın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol