Süt Parası ve Emzirme Ödeneği Nedir, Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Emzirme ödeneği bir diğer adıyla süt parası nasıl alınır? Şartları nelerdir? Kimlere verilir? Ne zaman yatırılır? Gibi en çok merak edilen soruları içeriğimizde yanıtladık.

Güncelleme:

Süt Parası - Emzirme Ödeneği 2023

Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğini almak için çalışıyor olmanız gerekmiyor. Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için doğum yapan kişinin sigortalı olma şartı bulunmuyor. Eşinin sigortalı olarak çalışan ev hanımı da emzirme ödeneği alabiliyor. Süt parası yani emzirme ödeneği doğum yapan vatandaşlara maddi olarak yardım edilmesi amacıyla oluşturuldu. 

Yeni doğum yapmış veya doğum yapmaya hazırlanan annelerin en çok merak ettiği konulardan biri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan emzirme ödeneğidir.

2023 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

Bu destek, sadece bir defa verilir ve her doğum sonrasında ödenir. Ödemenin miktarı her yıl artar. 2023 yılında annelere ödenen tutar 520 TL olarak belirlenmiştir.

Önceki yıllarda emzirme ödeneği şu şekilde belirlenmiştir: 2019 yılı için 180,00 TL, 2020 yılı için 202,00 TL, 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılında 316 TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Nasıl Başvuru Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt (emzirme) parası başvurusu, özellikle ilk kez doğum yapacak anne adayları ve aileler tarafından merak edilen bir konudur. Süt parası için ayrı bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Doğum yaptığınız hastane, süt parası için gerekli başvuru işlemlerini otomatik olarak sisteme yapmaktadır.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği, doğum yapan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdiyle çalışan (4/a'lı) sigortalılar ve kendi adına ve hesabına çalışan (4/b'li) sigortalılar, gelir veya aylık alan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşine de emzirme ödeneği alabilir.

Ancak kamu görevlileri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği kendi kurumları tarafından ödeme yapıldığından emzirme ödeneği almazlar.

Emzirme ödeneği, hizmet akdiyle çalışan sigortalılar ve kendi adına ve hesabına çalışan sigortalıların yanı sıra gelir veya aylık alan sigortalı olmayan eşlere de ödenen bir tür yardımdır.

Süt Parası - Emzirme Ödeneğinin Şartları Neler?

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda, sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır:

  • Hizmet akdine tabi (4/a'lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olmalıdır.
  • Kendi adına ve hesabına (4/b'li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi ve genel sağlık sigortası primi dahil olmak üzere tüm prim ve borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Doğum canlı olarak gerçekleşmiş olmalıdır.
  • Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, çocuk doğduğunda (doğum tarihinden itibaren) 300 gün içinde emzirme ödeneğinden yararlanabilmesi için doğumdan önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartı bulunmaktadır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Doğumdan Kaç Gün Sonra Ödenir?

Süt parası, doğumun ardından yaklaşık olarak iki ay içinde ödenir. Bu ödeme, PTT şubesine giderek TC kimlik numaranızı belirterek alabilirsiniz. Süt parası ödemeleri yalnızca babalara verilmektedir.

Monay mobil uygulamasını indirerek finansal farkındalığınızı geliştirme yolculuğunuzda kendinize yol arkadaşı edinebilirsiniz. Monay içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliğiyle harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Nasıba Kızılkaya
Merhabalar.peki bu söyledikleriniz yabanci uyruklu anneler içinde geçerli mi eşim çocuğum türk vatandaşı ama ben özbekistan vatandaşıyım. Resmiy evliliğimiz var .bilgi verirseniz sevinirim