Doğum borçlanması emeklilikte avantaj sağlar mı?

Çalışma hayatında doğum borçlanması emeklilikte avantaj sağlıyor mu? Önemli avantajlar sağlayan doğum borçlanmasıyla ilgili tüm ayrıntılar…

Güncelleme:

Çalışma hayatı olan annelere, doğum borçlanması emeklilik için önemli avantajlar sağlıyor. Üç çocuğa kadar borçlanma yoluyla 2160 gün prim kazanma imkanı var. İşte doğum borçlanmasıyla ilgili tüm bilgiler…

GÜN SAYISINI KAPATMA  

Emekli olmak için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını sağlamak gerekiyor. Genellikle sigortalılık süresi ve yaşı dolmuş kişilerin gün eksiği olduğunda borçlanma ile gün sayısını kapatma imkanı tanınıyor. Bunun için erkeklerde askerlik borçlanması yoluna gidilirken sigortalı kadınlar da doğum borçlanmasıyla emeklilik için prim ve zaman kazanıyor. Doğum borçlanması her durumda prim ödeme gün sayısını artırıyor ancak bazı durumlarda erken emeklilik hakkı sağlıyor.

DOĞUM ÖNCESİ SİGORTA  

Doğum borçlanması ancak doğumdan önce sigorta girişi olan kadın sigortalılar tarafından yapılabilir. Doğum borçlanması yapacak sigortalının doğumdan sonraki en fazla iki yıl sürede uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigortalı olmaması da gerekiyor. Yani borçlanma yapılacak sürelerde adına prim yatırılmamış olması şart. Çünkü borçlanma hakkı, doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan ve bundan dolayı primi yatırılmayanlara eksik prim günlerini tamamlayabilmeleri için tanınan bir hak.

STAJ ÖNE ÇEKİYOR

Staj emeklilik hesabında dikkate alınmasa da doğum borçlanmasında hesaba katılıyor. Çok bilinmeyen bu fayda kadınlara staj ile sigortalı çalışmaya başladıkları tarihler arasında doğan çocukları için doğum borçlanması yapabilme imkanı sağlıyor. Anneler, bu şekilde yapılan doğum borçlanması ile hem eksik prim günlerini tamamlayabiliyor hem de emeklilik yaşını öne çekerek maaş bağlatabiliyor.

Eşi doğum yapan baba da yarım gün çalışabilecekYarı zamanlı çalışma ile ilgili yeni yönetmelik hazır hale geldi. Baba olan memurlar da eşleri gibi yarım gün çalışabilecek.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800