Elektrikli aletleri gece çalıştırmak tasarruf sağlar mı?

Elektrikli aletleri geceleri çalıştırmak gerçekten elektrikte tasarruf sağlar mı? Elektriğe gelen zamlarla birlikte herkesin aklında nasıl tasarruf sağlarım sorusu. Elektrik faturaları kabarmasın diye neler yapabiliriz?

1 6 ELEKTRİKLİ ALETLERİ GECE ÇALIŞTIRIYORUZ ÇÜNKÜ…
ELEKTRİKLİ ALETLERİ GECE ÇALIŞTIRIYORUZ ÇÜNKÜ…

Evlerde elektrikli aletleri geceleri çalıştırmak ve böylelikle faturaların kabarmasının önüne geçmek bilgisi ne kadar doğru? Faturalar özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte her evin öncelikli konusu.  Özellikle son günlerde komşularınızın evlerinden geç saatlerde çalışan makine seslerinin geldiğini duymanız çok mümkün.

2 6 ACABA DOĞRU MU YAPIYORSUNUZ?

Siz de saat 22.00’den sonra çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi çalıştırmaya özen gösteriyor olabilirsiniz. Peki  acaba doğru mu yapıyorsunuz? Elektrik tüketiminin faturamıza yansıyacak miktarının saatlere göre değiştiği bilgisi doğru mu?

3 6 ELEKTRİK TÜKETİM PAUNTLARININ SAATLERE YANSIMASI NASIL?
ELEKTRİK TÜKETİM PAUNTLARININ SAATLERE YANSIMASI NASIL?

• 06.00 - 17.00 saatleri arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 1,37 TL

• 17.00 - 22.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 2,15 TL

• 22.00 - 06.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı 0,74 TL

Bu tabloya baktığımızda gerçekten de elektrik tüketim birim fiyatları arasında makinelerimizi 22.00’den sonra çalıştırmaya değer bir fark var.

4 6 TARİFE DEĞİŞTİRMENİZ GEREKEBİLİR

Saatlere göre elektrik tasarrufu sağlamak istiyorsanız tarife değiştirmeniz gerekebilir.

Türkiye’de elektrik için uygulanan tarifeler ikiye ayrılıyor: “çok zamanlı/üç zamanlı tarife” ve “tek zamanlı tarife”. Verdiğimiz veriler, yalnızca “çok zamanlı tarife” için geçerli. Yani, eğer saatlere göre indirimli elektrik tarifesinden yararlanmak istiyorsanız, tarifenizi buna göre değiştirmeniz gerekiyor.

5 6 TEK ZAMANLI TARİFE UYGULAMASI NEDİR?
TEK ZAMANLI TARİFE UYGULAMASI NEDİR?

Tek zamanlı tarifeye sahipseniz fiyatlar çok zamanlı tarife gibi saat dilimlerine göre farklılık göstermez ancak elektrik birim fiyatları üç zamanlı tarifeye göre daha düşüktür.

Dezavantajlarından biri ise, günlük 8kWh üzerinde elektrik tüketimi yaptıysanız elektrik birim fiyatı artar. Bu artış tarifesi, çok zamanlı tarife kullanıcılarında uygulanmaz.

6 6 ÜÇ ZAMANLI TARİFEYE NASIL GEÇİLİR?

Çok zamanlı tarifeye geçiş yapmak istiyorsanız elektrik satış şirketinin hizmet merkezine gidip yazılı bir şekilde tarife başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca, şehrinizdeki elektrik tedarikçileri müşterilerine online tarife değişikliği yapma kolaylığı tanıyor olabilir. İnternet sitelerine bakıp online tarife değişikliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800