6 kıyafetle 1 ay idare edilebilir mi?

Para, hayatımızda  yönetilmesi gereken bir kavram, kıyafet de öyle... Kıyafetler önemli, çünkü kelimelerden önce kıyafetle ifade ederiz kendimizi, bizim tarzımızdır kıyafetler. Kıyafet önemli, hem para, hem zaman harcarız kıyafet seçimine, alışverişine...

Araştırlaya göre, kıyafet alışverişini en çok seven ülkeler Türkler ve İtalyanlar. Türk tüketicilerin yarıdan fazlası ayda en az bir kez kıyafet alıyor, Türk kadınlarının % 84'ü en az ayda 2 kez alışveriş yapıyor.

ŞAHANE! Alışverişi seviyoruz.

Ekonomimizin canlanmasına yardımcı oluyoruz. Alalım, ama planlı alalım. Ne kadar alırsak alalım sabah kalkınca "Ne giysem" ya da ‘Giyecek hiç bir şeyim yok’ sendromu yaşanmıyor mu? Bu hem zaman… Hem para kaybı.

Dünyada bu durum farklı değil... Kadınların alışveriş ve giyim alışkanlıkları dünya çapında bir giyim diyeti deneyine ilham vermiş. Diyet alışveriş etme demiyor, lüzumsuz, plansız alışveriş etme, bilinçli ol, kıyafetlerinle olan ilişkini, tarzını anla, öyle çık alışverişe diyor. 30 gün boyunca 6 giysi… Bu diyetin amaci giysilerle ilişkimizi gözden geçirmek... Plansızca alışveriş yapan, ama gardrobunu açınca bir türlü giyeceği kıyafeti bulamayan, giysi seçmek için bir hayli zaman harcayanlar için bir kıyafet diyeti.

Sadece 6 kıyafet seçiyorsunuz, 30 gün boyunca budur. Aksesuar ve ayakkabı serbest. 30 iş günü 6 kıyafetle geçer mi? Beraber göreceğiz.. Ben kıyafet diyetine başladım. Modacı Gamze Saraçoğlu yardımı ile 6 kıyafet seçtim (zor oldu.) Şimdiye kadar iyi gidiyor. 

KIYAFET DİYETİNİN FAYDALARI:

1. Zamandan tasarruf: Kadınlar 287 gün (1 sene) kıyafet seçmekle geçiriyormuş.

2. Para verimli: Kadınların dolabında ortalama 25 giysi var. Giysilerimizden en az birinin etiketi üzerinde.Ne istediğimizi bilirsek, indirimlerin,taksitlerin cazibesine kapılıp nasıl olsa zayıflayınca giyerim ya da sadece ucuz diye ihtiyacımız olmayan giysilere harcama yapmayız.

3. Rahatlık: Tarzımızı anlayalım. Planlama ile alışverişte içimize sinerek daha kolay seçim yaparız.

4. Özgüven: Kıyafet diyetine ilk girenler çevrelerinin bir ay süresince aynı 6 kıyafetle dolaştıklarını fark etmediklerini söylüyorlar. Bu kişiye büyük özgüven katıyormuş. Demek ki tek önemli olan giysimiz değil, duruşumuzmuş diyorlar. (Su ana kadar esim bir şey fark etmedi... ta ki haftasonu basındaki yazıyı okuyana kadar !)

Haydi, sizde 6 kıyafet seçin, eşinizle, ailenizle iddiaya girin, ya da 30 gün sonunda sürpriz yapın. Kıyafetlerimizle olan ilişkimizi gözden geçirme zamanı!

Özlem Denizmen

Parayla ilişkinizi geliştirmenin adımlarıParayla ilişkinizi geliştirmenin adımlarıParayla ilişkinizi dönüştürmek hayatınızın neredeyse her bölümünü etkileyebilir. Para hakkında nasıl düşündüğünüz, ne hissettiğiniz parayı nasıl kullandığınıza doğrudan etki eder.

 

Etiketler Kıyafet Diyeti
Yorumlar
Kalan Karakter 800