Ürünü Fiyatından Daha Çekici Kılan Özellikler Nelerdir? 

Fiyatlandırma stratejisi nedir? Müşterileri fiyattan veya indirimden daha fazla etkileyen unsurlar nelerdir?

Fiyatlandırma stratejisi bir iş kurarken ve bu işi devam ettirirken doğru uygulanması gereken adımların başında gelir. Çünkü fiyatlandırma doğrudan birçok konuyu etkiler. Örneğin müşteri psikoljisini, arz talep ilişkisini, ürün ile ilgili izlenimi... 

Fiyatlandırmanın etkilediği birçok konu olduğu gibi fiyatlandırmayı da etkileyen birçok unsur var. Enflasyon, indirim, zam, üretim gücü, maliyet… Bu yüzden doğru fiyatlandırma yapabilmek bir stratejiyi doğru uygulayabilme yeteneği haline gelir. Peki indirim uygulamak fiyatlandırma stratejisi açısından nasıl bir etki yaratır dersiniz?

İndirim yapmak satışları artırmak için harika bir yol gibi görünebilir ancak indirim yapıldığında, müşteriler ürün veya hizmeti liste fiyatı yerine indirimli fiyat olarak düşünmeleri için adeta eğitilir. Daha sonra, liste fiyatı tahsil edildiğinde, müşteriler bunun kötü bir anlaşma olduğunu düşünür ve talep düşebilir. Burada cesur (ve daha akıllı) fiyatlandırma hareketi genellikle sabit kalmak olur.

Bir yandan da müşteriler için fiyatlandırmadan daha önemli konular vardır. İşte müşterilerin fiyattan daha fazla önemsediği konular... 

-       İlişki

 Çoğu müşteri yabancılarla değil arkadaşlarıyla iş yapmayı tercih eder. Onlarla ilişki gücünü artırmak için satış ekipleri ve müşterilerle bağlantı kurmak için ihtiyaç duydukları araçlara yatırım yapmak iyi bir çözüm olabilir.

-       Kolaylık

Müşterilerin erişebildiği tüm kaynaklardan en nadir ve değerli olanı zaman. Bu nedenle, ürünün satın alınması ne kadar kolay hale getirilirse, rakiplerden daha yüksek bir fiyat talep edilebilir.

-       Teklik

Son olarak, üründe rakiplerinde olmayan bir şey varsa müşteriler o ürünü satın alır, ekstra ödeme yaparlar. Buradaki zorluk, müşterilerin bu artı değeri görmesi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800