Tadını hiç bilmiyorlar toplayıp satıyorlar

Dünyanın en ilginç mesleklerinden birisi de Edirne’de. Türk mutfağında olmayan bu yiyecek Avrupa’da lüks restoranlara iyi fiyata satılıyor.

1 8

Edirneli kurbağacılar yaklaşık 50 yıldır babadan oğula alışık olmadığımız bir işte çalışıyorlar.

Sabahın erken saatinde çizmeleri ve kurbağa yakalamak için kepçeyle yola koyuluyorlar.

2 8

Çeltik arazilerine su için yapılan su kanallarında kurbağa avı yapan avcılar, suya bellerine kadar giriyorlar. Bir yandan da ayaklarıyla dalga yaparak kurbağanın kepçeye gelmesini sağlıyorlar.

3 8

Kepçe içine giren büyük kurbağaları bellerine bağladıkları çantaya dolduruyorlar. Küçük kurbağaları ise tekrar kanala bırakıyorlar.

4 8

Türk mutfağında kurbağa yemekle alakalı bir alışkanlık olmasa da Avrupa’da en pahalı restoranlarda satılıyor. Özellikle kurbağa bacağı lüks restoranların menüsünü süslüyor.

5 8

İhracat yapanlara kurbağanın kilosunu 30 - 45 lira arasında fiyatla satıyorlar.

6 8

AA muhabirine konuşan, Edirne Kurbağa ve Salyangoz Toplayıcıları Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkanı Şafak Demircan "Meslek babamızdan kaldı, başka işlere de gittik ama olmadı bizim kurbağa toplayıcılığı bir miras gibi… Dünyanın en zor işi belki de bizim işimiz. Emeğimizin karşılığı hiç yok.

7 8

Kışın 45 hatta 50 liraya çıkan kurbağanın kilogramı yaz aylarında 30 liraya kadar düşüyor. Edirne’de 300’e yakın kişi bu işten ekmek yiyor, günlük kaç kilo kurbağa toplayabilirsin ki? Bize destek olunmasını istiyoruz. Bizim de kışın, karda, çamurda bataklıklarda belimize kadar suların içindeki koşturmamızın karşılığı bu kadar ucuz olmamalı" diye konuştu.

8 8

Hem kurbağanın sayısının azalması hem de aracıların sık sık fiyatlarla oynaması nedeniyle kurbağa avcılarının zor günler geçirdiklerini ifade eden Yalçın, "Yirmi sene önce bir kişi 50-60 kilo kurbağa toplarken bu şimdiler 1 kiloya düştü. Yaz günleri kilogram fiyatını aracılar düşürdükçe düşürüyor, paralarını ödeyemediğimiz için taksiciler artık bizi getirmiyor, hatır gönül arkadaşlarımız arabalarına bindirirse ava çıkabiliyoruz.' dedi.

Dileriz zorlu emeklerinin karşılığını alırlar.

Haber ve Görsel Kaynak: AA

Yorumlar
Kalan Karakter 800