İş Yeri Açmak İstiyorum, Sermayem Yok

Ben turizmle ilgileniyorum, kredi çekip seyahat acentası açmak istiyorum. Ama nakit durumum yok kredi çekmek istiyorum ama bazı çekincelerim var ödeyemezsem diye. Devlet iş açmak isteyenlere uzun vadeli teşvik kredisi veriyor diye...
İş Yeri Açmak İstiyorum, Sermayem Yok

"Merhaba Özlem Hanım, ben bir yazınızı okudum farklı bir sitede 'Kredi borcunuz mu var? Korkmayın!' diye bir yazıydı. Ben turizmle ilgileniyorum, kredi çekip seyahat acentası açmak istiyorum. Ama nakit durumum yok kredi çekmek istiyorum ama bazı çekincelerim var ödeyemezsem diye. Devlet iş açmak isteyenlere uzun vadeli teşvik kredisi veriyor diye duymuştum tam olarak doğruluğu ne derece bilemiyorum, araştıramadım; ben ekonomist olarak sizden yardım istiyorum, ne yapmam gerekiyor acaba? Efe, Antalya"

Merhaba Efe Bey, ilk önce sizi tebrik ediyorum. Ne istediğinizi biliyorsunuz ve hayalinizin peşinden koşup gerçekleştirmenin yollarını arıyorsunuz.

Her gün birçok kişi hayalindeki evi, arabayı almak ya da işi gerçekleştirmek için kredi almak için bankalara başvuruyor. Ama daha işin başında araştırmadan, sormadan ve planlama yapmadan kredi almak için ugraşıyoruz. Sonra tabi bizi bekleyen zorluklarla geçen bir ödeme dönemi oluyor. Bu nedenle kredi almadan önce dikkat etmemiz gereken noktalar var:


PLANLAMA YAPIN:

Kredi çekmeye karar verdiniz. Peki her ay ne kadar ödeyebileceğinizi hesapladınız mı? Yeni bir iş kuracaksınız geliriniz düzenli olmayacak. Böyle zamanlarda krediyi nasıl ödeyeceksiniz? Krediyi düzensiz ödemeniz ya da ödeyemediğiniz durumda hemen kredi kayıt bürosuna bildiriliyor, sicilinize işliyor. Bu durum ilerde tekrar kredi almanızı zorlaştırır. Aylık kredi taksidinizi belirlerken gelirinizin %40 oranını geçmemesine özen gösterin.

ARAŞTIRMA YAPIN:

Bu önemli bir süreç. Size en uygun vadeyi, faiz tutarını ve masrafları da gözönünde bulundurarak alacağınız krediyi araştırın. Kredilerin sadece faiz oranlarını değil, yıllık maliyet oranlarını karşılaŞtırmayı unutmayın. Elinize para geçmesi durumunda erken ödeme komisyonlarını sorgulayın. Bankaları dolaşın. İmzalayacağınız kredi sözleşmesini mutlaka OKUYUN.

(Biliyorum çok eğlenceli değil, ama önemli)


KREDİ TÜRÜ:

Alacağınız kredinin çok uzun vadeli olmamasına dikkat edin. Cok uzun vadeli krediler kişiye artı faiz maliyeti çıkarır. Sabit ödemeli krediler kişinin her ay ne kadar ödeyeceğini bilmesi açısından önemli. Özellikle belirsizlik ortamlarında avantaj yaratır.

KREDİ ALDIKTAN SONRA her şey bitmiyor. Kredi aldıktan sonra yapacağınız takip piyasa koşullarına göre karşınıza çıkan fırsatları değerlendirip daha düşük maliyetle borçlanmanızı sağlar. Siz bu araştırmaları yapacaksınız ama bankadan kredi almak da kolay değil. Sizin KREDİ KAYIT BÜRO'su tarafından tutulan siciliniz çok önemli. Kredi kartlarınızı düzenli ödeyip ödemediğiniz size verilecek puan doğrultusunda kredi almanızı zorlaştırır ya da kolaylaştırır. Bankalar kredi verirken karşılarındaki kişiyi dikkate alıyor. Daha sonra teminat ve ödeme gücüne bakarlar.

Yeni bir iş kurmanın en zor yanı, finansman darboğazını aşabilmek. Girişimciler, kendi öz sermayeleri yeterli olmadığı durumda genelde banka kredilerine başvuruyor. Ancak burada bilinmesi gereken tek yol banka kredileri değil. Kamunun sağladığı son dönemde en popüler olan destekler KOSGEB aracılığı ile sağlanıyor. Yıl boyunca farklı dönemlerde farklı sektör ya da iş alanları için değişik tutarlarda krediler için faiz desteği sağlanıyor. 


İş kuracaklara yapılan destekler için tıklayın...


Yeni iş kuran kişiler daha önce hiç kendi işlerini yapmadılarsa (vergi levhaları olmadıysa) yatırım kredisi alamıyorlar. Bunun için yine KOSGEB'in yeni girişimci destek projesi var. KOSGEB girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla yeni girişimcileri teşvik ediyor.  Ayrıntılı bilgiye www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeni iş girişiminizde başarılar diliyorum. Başlamak yolun yarısı demektir.Kendinize olan inancınızı asla yitirmeyin. Gücünüzün farkında olun.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
  • Misafir Merhaba özlem hanım bende belediye çalışanıyım ve kendime kırtasiye, tuhafiye dūkkanı açmak istiyorum. Bende KOSGEB yeni girişimcilikten yararlana bilirmiyim. Kısaçası hem çalışıp hem kosgeb ten yardım alabilirmiyim.
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol