Girişimciler Bankayla Nasıl İlişki Kurmalı?

Girişimciyseniz veya küçük bir işletme sahibiyseniz, başarılı bir işi yürütmenin anahtarı işinizi iyi bir bankayla yürütmeniz olacaktır. Peki güçlü bir banka ilişkisi nasıl kurulur?

Kredi alma, düzenleme, faturalar ve vergi dönemi ile ilgili yardım almaya kadar, bankanızla iyi ilişki içinde olmanız oldukça önemli. Bu yüzden, girişimcilerin iyi bir bankacılık ilişkisine ihtiyacı var.

Bankacılık İlişkisinin İşletmeniz İçin Nasıl Faydaları Var?
İşinizde zor bir dönemden geçiyorsanız, bankanız sizin cankurtaranınız olabilir. Ancak sizi tanımıyor veya güvenmiyorlarsa size kredi vermek istemezler. Çoğu zaman, bankalar böyle çalışır. Bankaya ihtiyaç duymadan önce bu güveni inşa etmek gerekir. Bir banka ile ilişkiye sahip olmanız işinizin iyiliğine olacaktır.

Kredi alma şansınızı artırmanın yanı sıra, bankanızla ilişki kurmanın başka faydaları da var. Kredi alırken daha iyi faiz oranları elde edebilirsiniz. Şirketiniz büyüdükçe, bankacınız nakit akışına yardımcı olacak ürünler önerebilir. Bu, özellikle işletmenizin ayrıntılarını biliyorlarsa ve yıllar içinde nasıl büyüdüğünü gördüyse geçerli olacak bir durum... Ayrıca başka yerlerde fırsatlar da açabilir. Örneğin, bankacınızın işletmenize yardımcı olabilecek başka bağlantıları olabilir.

Bankacılık İlişkisi Kurmak İçin Çok Paraya Mı İhtiyacınız Olması Lazım?
Belirli bir eşiğe ulaşmadığınız sürece bazı ürünler sizin için mevcut olmayabilir, ancak bankacınızla iyi bir ilişkiye sahip olmamanız için hiçbir neden yoktur. Aslında, küçük bir işletme sahibi olarak başlarsanız ve büyüdükçe bir bankacıya bağlı kalırsanız, doğal olarak sizinle ve işinizle bir ilişki kurmaya başlayacaklardır.

Bankacılık İlişkisini Nasıl Kurarsınız?
İyi bir ilişki kurmak emek ister. Aynısı bir bankacılık ilişkisi için de geçerlidir. Bankacınızla birlikte çalışabileceğiniz güvenilir ve kalıcı bir ortaklık kurabileceğiniz bazı ipuçlarını aşağıda paylaşıyoruz.

İletişim Halinde Olun
Bankacınıza herhangi bir potansiyel müşteri veya iş ortağı gibi davranın. İletişimi sürdürün ve işletmenizdeki önemli gelişmeleri haberdar edin. Finansman görevlinizle veya şube müdürünüzle yüz yüze bağlantı kurmaya çalışın. Bugünlerde online olarak birçok iş yapılabilirken, hiçbir şey yüz yüze sohbetin yerini tutamaz. Bu özellikle küçük bankalar için geçerlidir. Bu durum onların size yardım etme olasılıkları daha yükseltir.
 
İş Planınızı Açıklayın
Bankacınız işiniz hakkında ne kadar çok şey bilirse o kadar iyidir. Onları işletmeniz ve nereye gittiği konusunda güncel tutmaya çalışın. Bir bankacı, şirketinizin nakit akışını anlarsa, işinize daha uygun ürünler önerme olasılığı daha yüksektir. Bankacınızı iş planınızdaki herhangi bir değişiklikten haberdar etmeniz de önemli. Nereye gittiğinizi bilirlerse, şirketinizin mali refahını nasıl sağlayacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Dürüst Olun
Dürüstlük, bankacınız da dahil olmak üzere her ilişkide anahtardır. Mali zorluklar yaşıyorsanız veya gelecekteki nakit akışı konusunda endişeleriniz varsa, bunu bankacınıza söyleyin. Bankanız iyi ve kötü zamanları atlatmanıza yardımcı olacaktır. Özel durumunuzu anlarlarsa, düşünmediğiniz bir ürün veya hizmeti tavsiye edebilirler. Bankacınızı güncel tutmazsanız bunların hiçbiri mümkün değil.

Hedeflerinizi Ve Hayallerinizi Tanımlayın
Bir işiniz varsa, büyük olasılıkla onu büyütmenin yollarını zaten düşünüyorsunuzdur. Bu hayalleri bankacınızla paylaşın. Onlara önümüzdeki yıllarda ne kadar ölçek büyütmek istediğinizi söyleyin. Bankacınız hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, ödeme sağlayıcılarını değiştirmeye karar verirseniz, bankanız sizin için en iyi satıcıların hangileri olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Online mağazadan, fiziksel mağazaya geçmeye karar verirseniz, bankacınız bunu gerçekleştirmek için nasıl kredi almanız gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

Güçlü Bir Finansal Tarih Oluşturun  
Bankacınızdan bir şey istemeniz gerektiğinde, finansal geçmişinizin istikrar göstermesi yardımcı olacaktır. Faturalarınızı zamanında ödediğinizden, düzenli para yatırdığınızdan ve kredilerinizi zamanında ödediğinizden emin olun. Bankalar, işletmelere ve bireylere kredi vererek para kazanıyor. Mali durumunuzun güçlü olduğunu gösterebilirseniz, ihtiyacınız olan mali yardımı istediğiniz zaman alma olasılığınız artar.

İş yolculuğunuzun neresinde olursanız olun, iyi bir bankacılık ilişkisine sahip olmak karşılığını alırsınız. Bankacınızla konuşmak ve onları işletmeniz hakkında güncel tutmak kadar basit. Borç almak istediğinizi biliyorsanız, bugün bu ilişkiyi kurmaya başlamak en iyisidir. Bankacınızı tanımak için bir şeye ihtiyacınız olana kadar beklemeyin.

Etiketler girişimcilik
Yorumlar
Kalan Karakter 800