Başarılı girişimci olmak için 10 adım

İş kurmak istiyor ve nasıl başarılı bir girişimci olurum diye merak mı ediyorsunuz? İşte size bu yolda ilerleyebilmeniz için atmanız gereken 10 adım…

Türkiye'de girişimcilik son zamanlarda iyice belirginleşmeye başladı. Özellikle sosyal medyanın aktif kullanılmasıyla birlikte girişimcilik hikayeleri arttı. Peki iyi bir girişimci olmak için ne yapmak gerekiyor? Gelin bu yolda izlemeniz gereken adımlara birlikte bakalım.

FİKRİNİZİ İYİ ANLATIN

Önce düşünün ben bu işi yapabilir miyim, sonra maliyeti çıkarın ve sonra rakipleri incelemeye başlayın. Ve en önemlisi iş fikrinizi iyi özümseyip en iyi şekilde anlatmayı bilin. Karmaşıklıktan uzak, anlattığınızda hemen anlaşılabilir olmalı.

PAZAR ANALİZİ ÖNEMLİ

Ürününüzü belirledikten sonra gerçekten satabileceğinize iyi karar vermeniz gerekiyor. Pazar analizi yapmak çok önemli. Hangi ürünü nasıl satarım, kimlere ulaştırırım sorusuna yanıt verdikten sonra daha emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI

İşinizde önemli olan sürdürülebilir olduğuna emin olmak. İyi bir plan yaptığınız zaman işinizde süreklilik sağlayacaksınız. Şöyle düşünün; bu işe girerken risk aldınız, belki de hayatınızın olağan durumundan vazgeçtiniz ve kendinizi bu plana adadınız. Başarısız olmanıza gerek yok sadece iyi araştırma ve plan yapın yeter.

WORKSHOP ETKİNLİKLERİ

Bu işi sizden önce biri yaptı ve başarılı oldu. Neden onun fikirlerinden örnekler çıkarıp kendi planınıza adapte etmeyesiniz? Workshop etkinlikleri tam da bunun için. Girişimcilik hikayelerinin sıkça bahsedildiği bu etkinliklerde yeni bir fikir bile elde edebilirsiniz. Aynı zamanda başarılı bir girişimci ile diyalog halinde olmanız size büyük fayda sağlayacaktır.

BOL BOL OKUYUN

Bunun yanı sıra okuyabildiğiniz kadar okuyun. Mutlaka bilgilerden faydalanın. Girişimciler için önerilen bu kitaplara göz atabilirsiniz.

BİLDİĞİNİZ İŞ OLMALI

Örneğin el becereniz ve tasarımcı yönünüz kuvvetli. Ve bir karar verdiniz; birikimlerinizle kendi takılarınızı tasarlayacaksınız. Öncelikle bildiğiniz işi yapmak size güven verecek. Ayrıca burada sağladığınız başarıyla belki diğer sektörlere bile atılım yapabilirsiniz. Çünkü hem ilk tecrübenizi bildiğiniz alana aktaracak hem de burada başarılı olarak kendinize güven sağlayacaksınız.

ORTAK İYİ SEÇİLMELİ

Her zaman akıllarda şu soru geliyor, "Arkadaşımla iş yapsam nasıl olur?" Aslında şuna cevap vermeniz sizin için daha iyi olacak. "Arkadaşımla iş yaparsam aramız bozulur mu?" Eğer arkadaşınız da sizin gibi hevesliyse ve bu ticari işlere aklı yatkınsa sorun olmaz. Hem güvendiğiniz biriyle yola çıkmak sizi daha huzurlu hissettirecek. Tabii ki sadece arkadaşınızla iş yapmanız gerekmiyor. Ama yine de en azından karakterini bildiğiniz bir kişiyle girişim yapmak sizi başarılı kılacak.

HUKUKİ VE MALİ KONULAR

Siz artık vergisini veren bir girişimcisiniz. Bunun için bir işletme açacaksınız öncelikle hukuki konuları iyi bilmeniz gerekiyor. İş yeri açmadan önce markanızı oluşturmanız gerekiyor. Marka oluşturduktan sonra bir yeri kiralamanız ve oranın işletme olduğunu belirtmeniz. Bunun için ise hukuki ve mali konular size yardımcı olacak. Yeri gelecek yanınızda belki 10 kişiyi çalıştıracaksınız. O yüzden temel konuları bilmek sizin faydanıza, bizden söylemesi.

SERMAYENİN KULLANIMI

Kendinize ait olan sermayeyi maksimum nasıl iyi bir şekilde kullanırım sorusuna yanıt vermeniz gerekiyor. Diyelim sermayeniz var, girişim yapmaya kararlısınız ama bütün paranızı bir anda harcamak sizi zor durumda bırakacak. Bunun için de profesyonel birinden yardım almanız şart.

SAKIN PES ETMEYİN

Evet kendi işinizi yapıyorsunuz, deyim yerindeyse artık dükkan sizin ve türlü zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Onun için şunu düşünün, "Ben bu iş için çok bekledim, hayallerimi gerçekleştirdim şimdi pes etmek istemiyorum" Aklınıza hemen şu gelsin; bir önceki işiniz. Hiç mi zorlukla karşılaşmadınız, hiç mi hata yapmadınız? En az 10 hata yapmışsınızdır. Peki o işten hemen ayrıldınız mı? Hayır daha fazla mücadele ettiniz. Peki şimdi siz kendi işinizden vazgeçerseniz hayallerinize haksızlık etmiş olmaz mısınız?

SONRAKİ ADIMI İYİ DÜŞÜN

Siz artık bir işletmecisiniz. Kendi hayatınızı bu yönde ilerletiyorsunuz ve duygularınızı işe karıştırmayın, buna izin vermeyin. Her zaman o ana değil bir sonraki adımın size neler getireceğini düşünün. Önceden yapacağınız her hamle sizi başarıya daha fazla yaklaştıracak.

Evde para kazanabileceğiniz 10 fikirEvde para kazanmak ofis hayatından sıkılan herkesin hayali. İstediğin saatte, istediğin zaman aralığında yapılacak işlere ilgi yoğunlaştı. Özellikle ev kadınları tarafından tercih edilen evden para kazanmanın yolları neler, yeni fikirlerde neler var?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store