3 Dakikada 650 Dolar Nasıl Kazanılır?

Elinizde yalnızca 5 dolar olduğunu düşünün. Göreviniz, 5 doları kullanarak en fazla geliri elde etmek. Gelin hep birlikte bu fikrin nasıl mümkün olduğuna bakalım.

Elinizde yalnızca 5 dolar olduğunu düşünün. Göreviniz, 5 doları kullanarak en fazla geliri elde etmek. Bu görev için size verilen süre ise 2 saat. 2 saat içinde 5 dolardan gelir elde etmek mi? Kulağa imkansız gibi geliyor değil mi? Ancak öyle değil. Gelin hep birlikte bu fikrin nasıl mümkün olduğuna bakalım.

Stanford Üniversitesi'nde eğitim veren Profesör Tina Seeling, bir gün derse girer ve öğrencilerine şu soruyu sorar “5 dolarınız var ve 5 dolarla para kazanmanız gerekiyor. Bunun için 2 saatiniz var. Ne yapardınız?“ Öğrencilerini 3 gruba ayırır ve şunu ekler “2 saat sonunda en çok parayı elde eden grup kazanır. Yapmanız gereken bir şey daha var: 3 dakika içinde parayı nasıl kazandığınızı açıklamak.” der ve süre başlar.

Buradaki amaç; öğrencilerin zorlu şartlar altında, verilen kısıtlı sürede girişimciliği öğrenmeleri ve uygulamaları. Önceden söyleyelim bu görevi 3 grup da başarıyla tamamlıyor.

İlk grup, bisiklet lastiğinin basıncını ölçmeyi ve gerektiğinde 1 dolar karşılığında hava dolumu yapmayı tercih ediyor. Bunun için bisikletlerin çok kullanıldığı yer olan öğrenci birliklerinin önünde stant açıyorlar. 2 saat sonunda birkaç yüz dolar gelir elde ediyorlar.

İkinci grup, biraz daha karmaşık bir yolu tercih ediyor. Şehrin en bilinen restoranların birinde rezervasyon yaptırıyor. Sabırsız müşterilerin sayısı artmaya başlayınca saati 20 dolar karşılığında her bir rezervasyonu satıyor. Böylelikle 2 saat sonunda birkaç yüz dolar gelir elde ediyorlar.

Sınırları Zorlayanlar

Üçüncü grup ise girişimciliğin sınırlarını zorluyor ve en yüksek geliri elde ediyorlar. Bunu nasıl mı yapıyorlar? Bu grup görev sonunda kendilerine verilecek üç dakikalık sunum süresini, öğrencileri işe almak isteyen bir şirkete sunum yapmaları için satıyor! Öğrenciler sunuma ayrılan 3 dakikaları karşılığında şirketten 650 dolar kazanıyorlar.

Bu örnekle birlikte aslında gelir elde etmenin ne kadar kolay olduğunu, yaratıcı fikirler üreterek gelirleri arttırmanın bir yolu olduğunu kanıtlıyor Profesör Tina Seeling... Peki siz ne yapardınız?

Çocuklarınızın girişimci olması için onlara katmanız gereken 8 alışkanlıkGirişimcilik yeni çağın trendi olacak ve kurumsal yapıların yavaş dinamiğini hızlandıracak. Çocuğunuz da bu ruha sahip olsun istiyorsanız ona kazandırmanız gereken basit alışkanlıklar var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store