Parayla İlgili Duygularınızı Yönetin

Bu stresli zamanlarda fiziksel, duygusal, zihinsel ve finansal sağlık her zamankinden daha kritik hale geldi. İnsanların paradan daha fazlasını istediği şey bu: kendilerini güvende ve sağlıklı hissetmek istiyorlar.

Bu stresli zamanlarda fiziksel, duygusal, zihinsel ve finansal sağlık her zamankinden daha kritik hale geldi. İnsanların paradan daha fazlasını istediği şey bu: kendilerini güvende ve sağlıklı hissetmek istiyorlar.

 

İşte parayla ilgili duygularınızi yönetmenize yardımcı olacak ipuçları:

 

Zihniyetinizi Değiştirin

Para bağımlılık haline gelirse, mutsuz olursunuz. Milyarder olmak ya da bir piyangoyu kazanmak sizi uzun vadede mutlu etmeyecek ama düzenli bir para akışına sahip olmak sizi çok daha rahat ettirecek. Bu yüzden finansal durumunuzu iyi anlamanız önemli. Bunu yaparken de paranızı nasıl kullandığınız konusunda daha net olmanız gerekir.

 

Parayı Araç Olarak Görün

Para amacınız değil, yararlı bir aracınız olsun. Paranın kendisi tek başına neşe veya mutluluk kaynağı değildir. Parayla ilgili doyum noktası, hayatınızda bir anlam ve amacınız olduğunda ve dahası paranızı neşe için, zevk için, daha önce hiç yaşamadığınız deneyimler için, başkalarına yardım etmek için ve kendiniz için finansal güven yaratmak için kullandığınızda ortaya çıkar.

 

Dikkatsiz Harcamalara Direnin

İnanın daha fazla satın almak size mutluluk getirmeyecek. O yüzden gelirinizden daha fazla harcamamaya özen gösterin.

 

Para Konularını Konuşun

Para ile ilgili konuşmak, dürüst analizler yapmak finansal stresi azaltabilir. Çoğu zaman, insanlar bazı kötü seçimler yaptıkları için parayı tartışmaktan utanır. Ancak, konuyu gündeme getirmek ve tartışmak, bu sorunları çözmeye ve ileriye dönük daha iyi bir yol oluşturmaya yardımcı olabilir. 

 

Para hakkında konuşmaya açık olmak, çocuklarınız için de yararlı olabilir, erken dönemde sağlıklı bir para zihniyeti geliştirebilir ve onlara şimdi ve gelecekte kendi aileleriyle finansal durumları hakkında konuşmaları için ihtiyaç duydukları güveni verir. 

 

Kontrolü Elinize Alın

Paranızın kontrolünün sizde olduğunu hissetmek, bolluk bilincine odaklanmanızı sağlar. İnsanlar ne kadar paraları olursa olsun kıtlığa odaklanma eğilimindedir. Aksine, bolluk bilinci, bolluğun farkına varmak ve kendi yaşamınızda onunla bağlantı kurmak demektir.

 

Çocuklara doğru para harcama alışkanlığı nasıl kazandırılır?Çocuğunuzun para kullanımıyla ilgili sorun yaşamamak için bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800