Para Neden Bu Kadar Önemli?

Tarihin en sıra dışı liderlerinden Korsikalı Napolyon, savaşı kazanmak için 3 şey lazım demiş ve saymış: PARA, PARA, PARA!

Tarihin en sıra dışı liderlerinden Korsikalı Napolyon, savaşı kazanmak için 3 şey lazım demiş ve saymış: PARA, PARA, PARA!

Para, sadece günümüz çağında değil, her çağda en temel ve en etkili meta olmuştur, her bireyin hayatını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu temel bir gereksinimdir. Takas sistemi çıktığı anda, o zamandan beri para yerini aldı, para her bireyin hayatının bir parçası haline geldi.

Felsefi olarak para her şeyi satın alamaz, ancak pratikte neredeyse her şey için kullanılan temel şey paradır. Para size satın alma yeteneği verir. Bu sitede her zaman para biriktirmenin neden önemli olduğundan bahsediyoruz. Tasarruf ettiğiniz paranın gelecekte size nasıl yardımcı olacağını ve gelirinizin yüzde kaçının tasarruf edilmesi gerektiğini anlatıp duruyoruz.

Bugün ise paranın neden önemli olduğunu, felsefi olarak paranın her şeyi satın alamadığını, ancak pratikte para etkileyebileceğini ve sizi lüks ve rahat bir yaşam sürdürmesini sağlayabileceğini paylaşacağız, dolayısıyla paranın göz ardı edilmemesi gereken bir önemi vardır, Para hayatta kalmak için ihtiyacımız olan şeylere (asgari düzeyde) sahip olmamızı sağlar. Kazanma, biriktirme ve harcama konusunda ne kadar iyi olursak, konforlu bir hayat yaşama şansımız o kadar artar.

Para tabii ki her şey değildir, ancak para çok önemli bir şeydir. Para, temel ihtiyaçların ötesinde, hayatımızın hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olur ve en çok önemsediğimiz şeyler; aile, eğitim, sağlık hizmetleri, hayır işleri, macera ve eğlence. Özgürlük veya bağımsızlık, becerilerimizden ve yeteneklerimizden en iyi şekilde yararlanma fırsatı, yaşamda kendi rotamızı seçme yeteneği, finansal güvenlik gibi hayatın bazı maddi olmayan varlıklarını elde etmemize yardımcı olur. 

Ancak paranın da kendi sınırları vardır!

  • Para bize yeteneklerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemiz için zaman verebilir, ancak bunu yapmak için gereken cesaret ve disiplini veremez.
  • Para bize başkalarının hayatlarında bir fark yaratma gücü verebilir, ancak bunu yapma arzusu vermez. 
  • Bize ilişkilerimizi geliştirmemiz ve beslememiz için zaman verebilir, ancak bunu yapmak için gereken sevgi ve ilgiyi göstermez. 

Madalyonun iki yüzü vardır. Bu da duruma ve perspektife bağlıdır. Eğer paranın artıları varsa, eksileri de vardır. Ama sonunda, her şey bizim davranışlarımızla değişir. Para size güç verir ama sorumluluk da verir.  

Hayatı mutlu bir şekilde yaşamayı öğrenirseniz hem paraya sahip olmak hem de paraya sahip olmamak sizin lehinize çalışabilir. Paranın göz ardı edilmemesi gereken bir önemi var, Para sizi hayatta tutabilir! Mutlu yaşamayı ve hayatta kalmayı bilmesi gerekenler sizsiniz.

 

İyi Liderlerin 5 Alışkanlığı İyi liderler çalışanlarına sürekli daha iyi olmaları için ilham verirler ve zor dönemlerde işlerini sorunsuz bir şekilde yönetirler.

 

Etiketler Paranın Önemi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store