İyi Liderlerin 5 Alışkanlığı

İyi liderler çalışanlarına sürekli daha iyi olmaları için ilham verirler ve zor dönemlerde işlerini sorunsuz bir şekilde yönetirler.

İyi liderler çalışanlarına sürekli daha iyi olmaları için ilham verirler ve zor dönemlerde işlerini sorunsuz bir şekilde yönetirler. İyi liderliğin önemi, özellikle değişim veya kriz dönemlerinde ortaya çıkar.

Liderlerine güvenen çalışanların işlerine bağlı ve mutlu olma olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca daha üretkendirler ve işlerini bırakma olasılıkları daha düşüktür. Bazı liderlik özelliklerini kazanmak zor olsa da liderlik alışkanlıkları herkes tarafından uygulanabilir. 

Başarılı bir lider olmanız için uygulamanızı sağlayacak 5 alışkanlığı bu makalede bulabilirsiniz.

1. Zamanı Verimli Yönetirler

Liderlerin her gün için uzun bir yapılacaklar listesi vardır. Liderler iyi bir liste ile ortaya çıkan tüm risklere karşı tedbir alırlar. Zamanlarını iyi yönetirler. Sorunlardan kaçınmak için liderlerin zaman yönetimi konusunda proaktif olmaları gerekir. 

Bunu yapmak, görevlerin çatlaklardan geçmemesini, doğru önceliklere odaklanmanızı, iyi alışkanlıkları modellemenizi ve tüm taahhütleri yerine getirmenizi sağlayacaktır. Zaman yönetimi zor olabilirken geliştirilebilen bir alışkanlıktır. İşte iyi zaman yönetimi alışkanlığını geliştirmeye yardımcı olacak birkaç ipucu. 

  • Zamanınızı bir önceki gece planlayın. Gün başladığında işler hızla kaotik hale gelebilir ve zamanı doğru şekilde organize etmek zor olabilir. Sonraki günün görevlerini öncelik sırasına koymak ve planlamak için her akşam birkaç dakikanızı ayırın. 

  • Mümkün olduğunda yetki verin. İyi bir zaman yöneticileri, hangi görevlerle ilgilenmeleri gerektiğini ve hangi görevlerin devredilebileceğini belirleyebilirler. Ekiplerinden birilerini yetkilendirmeleri, zaman yönetimi için çok önemlidir çünkü liderlerin doğru görevlere odaklanmasını ve zamanlarını stratejik olarak ayırmasını sağlar. 

  • En zor görevleri günün erken saatlerinde planlayın. Zor projeleri olabildiğince ertelemek size cazip gelebilir, ancak yapılacaklar listenizdeki en zorlu şeyleri günün erken saatlerinde en fazla enerjiye ve odaklanmaya sahip olduğunuzda planlamak en iyisidir. Ayrıca, bu görevleri erken halletmek, gün boyunca dikkatinizin dağılmamasını sağlar.
 

2. Çalışanlarıyla Hareket Ederler

Bu sadece etrafta dolaşmak ve çalışanları kontrol etmek anlamına gelmez. Verimsiz bir zaman gibi görünse de mümkün olan her şekilde çalışanlarla birlikte iyi işler çıkarmak için zaman ayırmak, en iyi alışkanlıklardan biridir.

Bu özgünlük, siz ve ekibiniz arasında güven oluşturacaktır. Aynı zamanda daha güçlü ilişkilere ve sağlıklı iletişime de yol açacaktır. Dahası, muhtemelen bu sefer ekibinizin ve işinizin nasıl yürüdüğünü gözlemlemenin sorunları ve fırsatları belirlemenize yardımcı olacağını göreceksiniz. 

3. İyi Bir Dinleyicidirler

Liderlik için iletişim şart olsa da liderlerin iyi dinleyiciler olması oldukça önemlidir. En iyi liderler dinlemeye öncelik verir ve sadece içeriği değil, aynı zamanda bağlamı da dinlediklerinden emin olurlar. Ek olarak, güçlü liderler yargılamadan ve konuşmayı kontrol etmeye çalışmadan dinlerler. 

İyi ve derin bir dinleyici olmak yalnızca güven ve saygı oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda işiniz için iyi kararlar vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri almanızı sağlar. 

4. İşe Erken Başlarlar

Liderlerin önemsiz görünebilecek bir alışkanlığı, işe erken başlama ve her gün ofiste ilk kişi olma taahhütleridir. Erken başlamak, liderlere düşüncelerini organize etmeleri, birkaç sıradan görevi yerine getirmeleri ve günün yoğunluğundan önce e-postalara dönüş için zaman verir. Ek olarak, takımın tonunu belirler ve onların orada olduğunuzu, kararlı olduğunuzu ve onlar kadar çalıştığınızı bilmelerini sağlar. 

5. Sürekli Öğrenme Halindedirler

İyi liderler her gün öğrenecek yeni bir şeyler ararlar. Öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirirler ve her zaman yeni bilgi ve beceriler edinmenin yollarını bulurlar. Bu, ekip üyeleriyle konuşmayı, soru sormayı, dinlemeyi, not almayı ve gözlemlemeyi de içerir. Bir şeyler öğrenmek için her gün bolca fırsat vardır. İyi liderler bu fırsatları kaçırmaz ve her zaman öğrenime açıktırlar. Liderler ekiplerinden en iyi şekilde yararlanır ve karşılaştıkları zorluklar ne olursa olsun işlerinin büyümeye ve gelişmeye devam etmesini sağlarlar.

Güçlü bir lider olmak kolay olmasa da iyi haber herkesin daha iyi bir lider olmak için benimseyebileceği bazı alışkanlıklar olmasıdır. Şimdilik daha iyi bir lider olmak için bu 5 alışkanlıkla işe başlayabilirsiniz. 

Cimri Gen Nedir? Cimri Gen Nedir? Özlem Denizmen, Genetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan ile ''genler'' üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store