Para ile ilgili ilginç ama gerçek bilgiler!

Para dünya genelinde kullanılan bir ödeme aracıdır. Ancak pek çoğumuz paranın ilginç özelliklerini bilmeyiz. Örneğin, Madeni paraların yapım maliyetleri ne kadardır? Kağıt paranın hammadesi nedir? Bu içerikte para ile ilgili ilginç bilgileri ve paranın tarihine dair bilgileri sizin için derledik.

1. Külçeyle alışveriş!
1. Külçeyle alışveriş!

Uzmanlar, ilk metal paranın eski Mezopotamya'da yapılan ve takas edilen bir külçe olduğuna inanıyor. Külçeler ne kadar ağırsa, o kadar değerliydiler.

2. Para üstünü Monopoly parasıyla ister misiniz?
2. Para üstünü Monopoly parasıyla ister misiniz?

Dünyada her yıl Monopoly oyunu için basılan para sayısı basılan gerçek para sayısından fazla.

3. Pamuk mu?
3. Pamuk mu?

Kâğıt para, aslında kâğıttan değil pamuktan üretilir.

4. Apple Bankası!
4. Apple Bankası!

Apple günde ortalama 163 milyon dolardan fazla kazanıyor. Hesaplarsanız, bu her sekiz dakikada 1 milyon dolar anlamına gelir. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, Apple’ın kazandığı para 2 milyon doları aştı bile!

5. Paramız var mı yok mu?
5. Paramız var mı yok mu?

Dünyadaki para birimlerinin sadece %8’i gerçek fiziksel paradır. Hayır, gerisi Bitcoin değil. İşlemlerin çoğu dijital olarak yapılır, bu nedenle hiçbir fiziksel para birimi el değiştirmez. Kredi veya banka kartınızla veya PayPal'ı kullanarak çevrimiçi olarak ne sıklıkta ödeme yaptığınızı düşünün. Bu nedenle para biriminin sadece %8'i fiziksel paradır.

6. Parayla yapılan tasarımlar!
6. Parayla yapılan tasarımlar!

Almanlar parayı duvar kâğıdı olarak kullandılar. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiperenflasyon Alman para birimini alt üst etti ve değerinin neredeyse tamamını kaybetmesine neden oldu. Sonuç olarak, insanlar çocuklara oynamaları için para vermeye başladı ve birçok kişi bu paraları duvar kâğıdı olarak kullandı.

7. Paranız bu bankada geçmez!
7. Paranız bu bankada geçmez!

1913 yılında ABD Merkez Bankası kurulmadan önce her banka kendi parasını basardı.

8. Madeni paralar aslında maliyetli!
8. Madeni paralar aslında maliyetli!

Madeni paralar aslında oldukça pahalı. ABD para biriminde tek bir kuruş bir sent değerindedir. Ne yazık ki, bir tanesini imal etmek hükümete yaklaşık 2,4 sente mal oluyor.

9. Gerçek bir maden!
9. Gerçek bir maden!

Dünyanın en eski parasının Türkiye’de kullanımı milattan önce 12,000’li yıllara dayanan obsidiyen parçaları olduğu düşünülüyor.

10. En değerli para!
10. En değerli para!

1913 Liberty Head nikeli, 2010 yılında tanesi 3,737,500 $’a satılan değeriyle, gelmiş geçmiş en pahalı madeni paralardan biridir. Bu madeni para, zamanında sadece 5 tane üretildiği için çok nadir bulunur.

11. İnekler para birimiydi!
11. İnekler para birimiydi!

İnsanlar çok çeşitli nesneleri para olarak kullanmışlar Neyin mevcut olduğuna bağlı olarak, insanlar patateslerden değerli taşlara, hayvan derilerine, sabun ve tüylere kadar her şeyi para birimi olarak kullandılar. İnsanların değerli gördüğü en yaygın eşyalardan biri deniz kabuklarıydı. Nesneleri para olarak kullanma pratiği, toplumlar para basmaya başladığı için de ortadan kalkmadı. Örneğin çay tuğlaları, İkinci Dünya Savaşına kadar Sibirya'da para olarak kullanıldı ve inekler, 1900'lerin ortalarına kadar Afrika'nın birçok yerinde para olarak kullanıldı.

12. Paranızı yakıyorsunuz!
12. Paranızı yakıyorsunuz!

Yıpranan paralar, geri dönüştürülür. Eskimiş madeni paralar eritilir ve yeni madeni paralar yapmak için kullanılır. Yıpranmış kâğıt paralar parçalanır, geri dönüştürülür ve ardından çatı kiremitlerine veya şömine kütüklerine dönüştürülür. Yani bir dahaki sefere şömineniz için bu odunlardan birini satın aldığınızda, kelimenin tam anlamıyla para yakıyor olabilirsiniz!

13. 1,6 Milyon ATM!
13. 1,6 Milyon ATM!

Dünyada her kıtada ATM var. Dünyada 1,6 milyondan fazla ATM var ve Antarktika'da bile bir tane var. Peki ya ATM'ler en çok ne zaman kullanılır? Cuma günleri! Cuma, ATM'ler için en popüler gün. İşte bir başka eğlenceli bankacılık gerçeği. İnsanların çektiği ortalama miktar ise 80 dolar.

14. Uzun ömürlü değil!
14. Uzun ömürlü değil!

Kâğıt para birimlerinin hepsinin ömrü aynı değil. Kâğıt paranın dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü -en azından Amerika Birleşik Devletleri'nde- eşit değil. Para biriminin değeri ile yakından bağlantılı. 1 dolarlık kâğıt paralar en kısa ömre sahip ve ömürleri genellikle altı yıl veya daha kısa sürer. 20 dolarlık kâğıt paralar yaklaşık 8 yıl dayanırken, 100 dolarlık kâğıt paralar 15 yıla kadar dayanabilir.

15. Kirli paralar!
15. Kirli paralar!

Araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kâğıt paranın %94'ünün üzerinde virüs veya bakteri olduğunu doğruladı. Bu mikroplar sizi hasta ederler ve para değiş tokuşu ile kişiden kişiye kolayca aktarılırlar. Bu yüzden uzmanlar, ellerinizi paraya dokunduktan sonra yıkamanızı tavsiye ediyor.

16. Kağıt para Çin'de kullanılmaya başlandı!
16. Kağıt para Çin'de kullanılmaya başlandı!

600 yıllarında M.Ö. Eski Lidya'da (modern Türkiye) insanlar değeri olan madeni paraları basmaya başladılar. Kâğıt para ise Çin'de kullanılmaya başladı. Bu ilk kâğıt paralar yaklaşık 1400 yıl önce dolaşıma girdi.

17. 1 Milyar Dolar kayıp!
17. 1 Milyar Dolar kayıp!

Fareler para yemeyi sever. Parayla ilgili bu gerçekler senin için yeterince çılgın değilse, buna ne dersin? Pablo Escobar'ın deposunda o kadar çok para vardı ki, fareler yaklaşık 1 milyar dolarını yemesine rağmen bunu önemsemedi. Bu kadar parayı kaybetmek ve umursamamak güzel olmalı.

Etiketler para bilgi
Yorumlar
Kalan Karakter 800