Para Durumunuz ile İlgili Sınır Koymanın Hayatınıza 14 Getirisi

Sınırlar önemlidir! Çünkü finansal başarınız için kritik olan finansal sağlığınıza öncelik vermenizi sağlar. Öyleyse, para durumunuz için nasıl sağlıklı sınırlar koyacağınızı öğrenelim!

Sınırlar önemlidir! Çünkü finansal başarınız için kritik olan finansal sağlığınıza öncelik vermenizi sağlar. Öyleyse, para durumunuz için nasıl sağlıklı sınırlar koyacağınızı öğrenelim!

1. Net finansal hedefler belirleyin: Odaklanmak için net finansal hedefler belirleyerek sınırlar belirlemeye başlayın. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli finansal hedefler belirlemeyi unutmayın.

 

2. Kendiniz için bir bütçe oluşturun: Sınırları tanımlarken bütçe oluşturmak çok önemlidir, böylece neleri karşılayabileceğinizi bilirsiniz. Size en uygun ve takip etmeniz kolay bir bütçeleme yöntemi seçin.

 

3. Hedeflerinize öncelik verin: Kendi hedeflerinize öncelik verdiğinizden emin olun. Hedeflerinize öncelik vermezseniz, başka kimse vermez.

 

4. Borç vermeyle ilgili temel kurallar belirleyin: Sevdiğimiz biri borç para istediğinde hayır demek zor olabilir. Bu durumlarla yüzleşmenin en iyi yolu, net temel kurallara sahip olmak.

 

5. Paylaşmak için bütçenize ne kadar koyacağınıza karar verin: Aile ve arkadaşlara yardım etmek sizin için önemliyse, hediye vermek için bütçenizde yer bırakabilirsiniz. Ancak bütçenizde bunu yapmak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun.

 

6. Zorlu konuşmalar yapın: Sağlıklı sınırlar koymanın zor konuşmalar gerektirdiğine şüphe yok. Ancak bu konuşmalar, gelecekte çatışmayı önlemeye yardımcı olmak için kritik olabilir.

 

7. Kendiniz için ayağa kalkın: Kendi kendinizin en iyi savunucususunuz ve neredeyse kesinlikle kendiniz ve para durumunuz için ayağa kalkmanız gereken zamanlar olacak.

 

8. Aile etkinlikleri için harcama yapmak için sağlıklı sınırlar belirleyin: Tatillerde fazla harcama yapmak kolay olabilir. Borçtan kaçının ve sevdiklerinizle harcama limitleri belirleyin.

 

9. Sınırlarınızı net bir şekilde iletin: Finansal sınırlar belirlediğinizde, bunları sevdiklerinize de net bir şekilde iletmeniz çok önemli.

 

10. Sağlıklı sınırlar belirleyin: Başkalarının direnişiyle karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu direnişe hazırlanmak ve önceliklerinizden emin olmak

 

11. Finansal olmayan yardım sunun: Ailenizi ve arkadaşlarınızı desteklemenin başka yollarını bulun. Borç vermeden yardım etmenin birçok yolu var.

 

12. Utanmayı ve suçlamayı bırakın: Kendi finansal ve zihinsel sağlığınızla ilgilendiğinizi ve kendinizi suçlu hissetmek için hiçbir nedeniniz olmadığını unutmayın.

 

13. Kendinizle ilgili sağlıklı sınırlar belirleyin: Bu sınırlar, aşırı harcamaları önlemeye, ek borç eklemeye ve finansal geleceğinizi korumaya yardımcı olabilir.

 

14. Başkalarının finansal sınırlarını kabul edin: Herkesin kendi finansal sağlığını savunma hakkı vardır. Kendi finansal hedeflerinize öncelik verdiğinizde, başkalarının da aynısını kendileri için yapmasına izin verin.

En Büyük Finansal Pişmanlığınız Ne? Satın alırken kararlarımızı duygularımız, arzularımız ve o anki ruh halimizle veriyoruz? Peki kaçınız satın alma kararıyla ilgili finansal pişmanlık yaşadı?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store